Czarne chmury nad Domem Kultury SM Janowo?

Czarne chmury nad Domem Kultury SM Janowo?
Reklama
Reklama

Czy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo” zostanie zamknięty? Jak się okazuje, jest taka możliwość. W ostatnim czasie dotarły do mnie nieciekawe informacje dotyczące tej instytucji.Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo znajduje się w pawilonach przy ul. Pomorskiej. W przyszłym roku minie 29 lat od kiedy miejsce pojawiło się na mapie kulturalnej Rumi. Co jednak, jeśli nie doczeka swoich urodzin? Niespodziewanie, pojawił się taki scenariusz.

Reklama
Reklama

Niespodziewany apel

W niedzielę (6 grudnia) na Facebooku pojawiło się wydarzenie na ten temat, pod nazwą „Ratujmy Dom Kultury w Janowie (likwidacja)”, którego organizatorem był sama instytucja (Dom Kultury SM Janowo). W ciągu kilkunastu następnych godzin zostało jednak usunięte. W wydarzeniu nie zostały podane oficjalne przyczyny, z jakich miałoby dojść do likwidacji Domu Kultury SM Janowo. Domyślam się (ale też nie bez podstaw), że chodzi o szukanie oszczędności i konsekwencje związane z trwająca pandemią i restrykcjami.

Według nieoficjalnych informacji, ale z BARDZO pewnego źródła, w połowie grudnia ma zapaść decyzja co do dalszego funkcjonowania Domu Kultury SM Janowo. O jego losach postanowi rada nadzorcza, licząca dziesięć osób. Za kontynuowaniem działania instytucji musiałoby zagłosować sześć z nich.

Zaniepokojenie mieszkańców

Komunikat o potencjalnej likwidacji opublikowany w wydarzeniu przez Dom Kultury SM Janowo wystarczył, żeby na moją skrzynkę odbiorczą zaczęły spływać opinie mieszkańców Rumi na ten temat.

Nie znam szczegółów ale jedno jest pewne- takich miejsc się po prostu nie zamyka. One służą ludziom, przede wszystkim seniorom i dzieciom, bo to dla nich atrakcji było dla nich najwięcej – przekonuje Pani Anna. Osoby, które tam pracują to pasjonaci- społecznicy, którzy robią co mogą by ta placówka była atrakcyjna. I ona jest atrakcyjna. Cały czas są teatrzyki, występy, koncerty, spotkania, ceramika, tance, ćwiczenia, nauka gry na instrumentach, rytmika, szachy, plastyka i wiele innych… Jeśli tego zabraknie w centrum Janowa, to będzie katastrofa. To jedyne miejsce, gdzie seniorzy się bawią i spotykają – komentuje mieszkanka w swojej wiadomości skierowanej do fanpage’u Tymczasem w Rumi.

Co dalej z wydarzeniami i zajęciami w Domu Kultury SM Janowo?

I trzeba przyznać, że Pani Anna ma rację. W Domu Kultury SM Janowo na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat odbyło się mnóstwo zajęć dla mieszkańców, zarówno tych starszych, jak i młodszych. O zdecydowanej większości z nich możecie przeczytać na blogu, pod specjalnym tagiem (kliknij, żeby przejść).

Bezpłatne szkolenie odbyło się w Domu Kultury SM "Janowo", od 5 do 18 czerwca 2019 roku. Każda lekcja trwała około 1,5 godziny i była połączeniem wykładu z ćwiczeniami fizycznymi. Podczas zajęć w rolę instruktora i trenera wcielił się Tomasz Szewczak, który na co dzień prowadzi szkolenia dla służb mundurowych i grup specjalnych.
Kurs samoobrony dla kobiet, organizowany w Domu Kultury SM Janowo w trzech edycjach. Zajęcia były całkowicie bezpłatne.

Jest dużo osób, które są temu przeciwne, w tym także ja. Tak naprawdę, to jeżeli zamkną Dom Kultury SM Janowo, wszelkie teatrzyki, przedstawienia, warsztaty, spotkania i zajęcia dodatkowe będą możliwe praktycznie jedynie w Gdyni – komentuje inna z czytelniczek bloga, Pani Alicja.

Zajęcia wstrzymane do odwołania

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa, wszelka działalność Domu Kultury SM Janowo jest obecnie wstrzymana do odwołania (także ta w wydaniu online). Możemy o tym przeczytać m.in. w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych 10 listopada.

Kolejne wpisy na blogu na ten temat:

  • Czarne chmury nad Domem Kultury SM Janowo, cz. 2: Jest deklaracja miasta!
  • Znamy dalsze losy Domu Kultury SM Janowo!

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *