BlogDla mieszkańcaImprezy, kultura i rozrywkaWiadomości

Czarne chmury nad Domem Kultury SM Janowo?

Czarne chmury nad Domem Kultury SM Janowo?
Reklama Reklama

Czy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej “Janowo” zostanie zamknięty? Jak się okazuje, jest taka możliwość. W ostatnim czasie dotarły do mnie nieciekawe informacje dotyczące tej instytucji.Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo znajduje się w pawilonach przy ul. Pomorskiej. W przyszłym roku minie 29 lat od kiedy miejsce pojawiło się na mapie kulturalnej Rumi. Co jednak, jeśli nie doczeka swoich urodzin? Niespodziewanie, pojawił się taki scenariusz.

Niespodziewany apel

W niedzielę (6 grudnia) na Facebooku pojawiło się wydarzenie na ten temat, pod nazwą “Ratujmy Dom Kultury w Janowie (likwidacja)”, którego organizatorem był sama instytucja (Dom Kultury SM Janowo). W ciągu kilkunastu następnych godzin zostało jednak usunięte. W wydarzeniu nie zostały podane oficjalne przyczyny, z jakich miałoby dojść do likwidacji Domu Kultury SM Janowo. Domyślam się (ale też nie bez podstaw), że chodzi o szukanie oszczędności i konsekwencje związane z trwająca pandemią i restrykcjami.

Według nieoficjalnych informacji, ale z BARDZO pewnego źródła, w połowie grudnia ma zapaść decyzja co do dalszego funkcjonowania Domu Kultury SM Janowo. O jego losach postanowi rada nadzorcza, licząca dziesięć osób. Za kontynuowaniem działania instytucji musiałoby zagłosować sześć z nich.

Zaniepokojenie mieszkańców

Komunikat o potencjalnej likwidacji opublikowany w wydarzeniu przez Dom Kultury SM Janowo wystarczył, żeby na moją skrzynkę odbiorczą zaczęły spływać opinie mieszkańców Rumi na ten temat.

Nie znam szczegółów ale jedno jest pewne- takich miejsc się po prostu nie zamyka. One służą ludziom, przede wszystkim seniorom i dzieciom, bo to dla nich atrakcji było dla nich najwięcej – przekonuje Pani Anna. Osoby, które tam pracują to pasjonaci- społecznicy, którzy robią co mogą by ta placówka była atrakcyjna. I ona jest atrakcyjna. Cały czas są teatrzyki, występy, koncerty, spotkania, ceramika, tance, ćwiczenia, nauka gry na instrumentach, rytmika, szachy, plastyka i wiele innych… Jeśli tego zabraknie w centrum Janowa, to będzie katastrofa. To jedyne miejsce, gdzie seniorzy się bawią i spotykają – komentuje mieszkanka w swojej wiadomości skierowanej do fanpage’u Tymczasem w Rumi.

Co dalej z wydarzeniami i zajęciami w Domu Kultury SM Janowo?

I trzeba przyznać, że Pani Anna ma rację. W Domu Kultury SM Janowo na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat odbyło się mnóstwo zajęć dla mieszkańców, zarówno tych starszych, jak i młodszych. O zdecydowanej większości z nich możecie przeczytać na blogu, pod specjalnym tagiem (kliknij, żeby przejść).

Reklama Reklama
Bezpłatne szkolenie odbyło się w Domu Kultury SM "Janowo", od 5 do 18 czerwca 2019 roku. Każda lekcja trwała około 1,5 godziny i była połączeniem wykładu z ćwiczeniami fizycznymi. Podczas zajęć w rolę instruktora i trenera wcielił się Tomasz Szewczak, który na co dzień prowadzi szkolenia dla służb mundurowych i grup specjalnych.
Kurs samoobrony dla kobiet, organizowany w Domu Kultury SM Janowo w trzech edycjach. Zajęcia były całkowicie bezpłatne.

Jest dużo osób, które są temu przeciwne, w tym także ja. Tak naprawdę, to jeżeli zamkną Dom Kultury SM Janowo, wszelkie teatrzyki, przedstawienia, warsztaty, spotkania i zajęcia dodatkowe będą możliwe praktycznie jedynie w Gdyni – komentuje inna z czytelniczek bloga, Pani Alicja.

Zajęcia wstrzymane do odwołania

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa, wszelka działalność Domu Kultury SM Janowo jest obecnie wstrzymana do odwołania (także ta w wydaniu online). Możemy o tym przeczytać m.in. w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych 10 listopada.

Kolejne wpisy na blogu na ten temat:


Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *