Czy to się kiedyś skończy? Kolejna seniorka z Rumi oszukana!

Czy to się kiedyś skończy? Kolejna seniorka z Rumi oszukana!
Reklama
Reklama

Oszuści „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż czychają na starsze osoby. Wyłudzają oni pieniądze od naszych rodziców, dziadków i innych krewnych. Policjanci poinformowali o kolejnych tego typu przypadkach w Rumi

(zdjęcie tytułowe: pexels.com)

Reklama
Reklama

Seniorzy z Rumi oszukani na dziesiątki tysięcy złotych

Wejherowscy policjanci po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Na czym polega oszustwo? Oszuści mają różne metody. Często podają się m.in. za pracowników wodociągów, spółdzielni mieszkaniowych, pomocy społecznej czy osoby, które chcą „pomóc” przy wypełnianiu wniosku o czternastą emeryturę. Wszystko po to, by wejść do mieszkania i okraść właściciela. Złodzieje niejednokrotnie obierają sobie za cel osoby starsze lub samotne, które z założenia są bardziej ufne. 

Kradzież „na czternastą emeryturę”

We wtorek (9 sierpnia) w Rumi do mieszkania 89-latki weszła kobieta twierdząc, że musi dokonać badania kręgosłupa seniorki przed wypłatą jej czternastej emerytury. Najpierw oszustka w rozmowie ze swoją ofiarą ustaliła, gdzie kobieta trzyma pieniądze, a następnie podniosła jej sweter zakrywając tym samym twarz. W trakcie rzekomego badania kręgosłupa, wykorzystując chwilę nieuwagi, seniorce skradziono 10 tysięcy złotych.

„Pani córka spowodowała wypadek!”

Niestety, do policjantów wciąż docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych. W piątek (19 sierpnia) naciągaczka poinformowała seniorkę z Rumi o tym, że jej córka, spowodowała wypadek drogowy: potrąciła kobietę w ciąży. Teraz, żeby uniknąć aresztowania, kobieta „musi zapłacić kaucję”.

Seniorka miała spakować pieniądze do reklamówki i przekazać je mężczyźnie, który został wysłany po odbiór pieniędzy. Przekonana, że rozmawia z funkcjonariuszem, pokrzywdzona spakowała gotówkę i biżuterię do torby i przekazała je obcemu mężczyźnie. Oszust nakłonił 83-latkę do przekazania mu pieniędzy i biżuterii o łącznej wartości 60 tys. zł.

Jak nie zostać okradzionym? Policja przypomina

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Nie bądźmy obojętni!

Oszuści w dalszym ciągu podszywają się pod wnuczka/wnuczkę, który np.:

 • spowodował wypadek drogowy i musi zapłacić ofierze tego wypadku odszkodowanie,
 • zaciągnął krótkoterminową pożyczkę, ale niestety nie ma pieniędzy na spłatę raty,
 • musi poddać się poważnej operacji i potrzebuje pieniędzy na zabieg,
 • potrzebuje pieniędzy na bardzo opłacalną inwestycję,
 • został zatrzymany i potrzebuje pieniędzy na to by się wykupić.

Oszuści podszywają się także np. pod policjanta, który rzekomo prowadzi śledztwo i namawia do wykonania przelewu bądź przekazania pieniędzy.

Pamiętaj!

 • Rozłącz się, zadzwoń na wpisany w Twój telefon numer wnuczka i potwierdź informacje.
 • Nie rozpoznajesz głosu? Rozłącz się! Zadzwoń na Policję!
 • Pieniądze przekazuj krewnym osobiście.
 • Nie mów przez telefon ile masz pieniędzy!
 • Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy i nie informuje przez telefon o prowadzonych sprawach!

(wpis został opublikowany 11 sierpnia, aktualizacja: 23.08.2022 r.)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

 1. Anonim

  Więcej TVP niech oglądają to będzie lepiej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *