Czy w Majówkę było bezpiecznie?

Czy w Majówkę było bezpiecznie?
Reklama
Reklama

Lokalne służby podsumowały długi majowy weekend w Rumi i powiecie wejherowskim.

Majówka, Majówka…i po Majówce. 🙂 Długi majowy weekend (niestety) już za nami. Informacje o tym, jak przebiegł, opublikowały lokalne służby: Straż Miejska w Rumi oraz Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie.

Reklama
Reklama

Bezpieczeństwo na drogach

Dla policjantów z powiatu wejherowskiego był to czas wytężonej pracy, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa. Mundurowi odbywali patrole na mocno „oblężonych” w tym czasie drogach oraz kontrolowali, czy osoby stosują się do wprowadzonych obostrzeń, m.in. nakazu zakrywania twarzy oraz zachowania odstępu od drugiej osoby.

Zobacz: Od 1 maja luźniejsze obostrzenia. Co przyniosą kolejne tygodnie?

Zwiększoną ilość patroli ruchu drogowego na powiatowych drogach można było zaobserwować już od 30 kwietnia, w piątek. Niestety, zdarzyli się i tacy podróżujący, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu. Policjanci zatrzymali 4 nietrzeźwych kierowców. Ponadto ujawnili 7 przypadków, w których kierowcy znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50/km na godzinę na obszarze zabudowanym. Zarówno nietrzeźwi kierowcy jak i ci, którzy znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość utracili prawa jazdy.

Łącznie od 30 kwietnia br. do 3 maja 2021 policjanci odnotowali 22 zdarzenia drogowe, w tym 2 wypadki. Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych były nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Zobacz: Wypadek na ul. Kosynierów w Rumi

Mandaty za brak maseczek

Mundurowi w trakcie trwania majówki prowadzili także działania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Akcje ta skierowana była do osób naruszających ograniczenia, nakazy i zakazy wprowadzone przez rząd podczas stanu epidemii.

W związku z wykroczeniami dotyczącymi naruszenia obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką w przestrzeni publicznej, policjanci ukarali mandatami aż 116 osób. 52 osoby zostały pouczone, a wobec 10 osób wnioski o ukaranie zostaną skierowane do sądu.

Zobacz: Majówka 2019 w Rumi – tak świętowali Rumianie!

Interwencje w Rumi

Informacje na temat ważniejszych wydarzeń w okresie od 26 kwietnia do 3 maja opublikowali także funkcjonariusze Straży Miejskiej w Rumi. Działania patroli pozwoliły ujawnić 84 wykroczenia, z których 19 zakończyło się mandatami karnymi, a 47 pouczeniami lub innymi środkami oddziaływania wychowawczego. To dwukrotnie więcej, niż w 2019 roku*- wtedy było ich 41. Do sądu skierowano 4 wnioski o ukaranie. 14 spraw, głównie drogowych – jest procedowanych. Wykonano 96 interwencji zleconych przez obywateli (w 2019: 57), 19 osób wylegitymowano. Dokonano też 70 sprawdzeń miejsc uznanych za zagrożone. Jedno wykroczenie ujawniono przy użyciu monitoringu miejskiego.

Strażnicy podjęli 5 interwencji związanych z publicznym spożywaniem alkoholu, w wyniku których 1 osobę pouczono, a 4 ukarano. Jedną osobę pouczono za nieobyczajne zachowanie. Za wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu ukarano jedną osobę, a 2 pouczono. Za (potocznie zwany) wandalizm, czyli wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego, pouczono 3 osoby, a 1 sprawa jest procedowana.

42 interwencje straży miejskiej dotyczyły wykroczeń drogowych. 12 z nich zakończyło się mandatami karnymi, a w przypadku 4 skierowano wnioski o ukaranie do sądu. 13 spraw jest nadal procedowanych, a pozostałych sprawców pouczono.

(wpis opracowałem na podstawie informacji Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie oraz Straży Miejskiej w Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *