Czy w Rumi jest za dużo bannerów i reklam? To może się zmienić!

Czy w Rumi jest za dużo bannerów i reklam? To może się zmienić!
Reklama
Reklama

W Rumi trwają przygotowania do stworzenia uchwały krajobrazowej. Urzędnicy zakończyli inwentaryzować reklamy w mieście, a teraz chcą skonsultować treść dokumentu z mieszkańcami, reklamodawcami i przedsiębiorcami.

W Polsce samorządy mają możliwość uchwalenia prawa miejscowego regulującego zasady sytuowania banerów, szyldów oraz innych nośników reklamowych na swoim terenie. Nie jest to obowiązek, niemniej władze Rumi widzą potrzebę uporządkowania tego tematu, dlatego rada miejska pod koniec czerwca 2017 roku podjęła uchwałę intencyjną o rozpoczęciu prac nad uchwałą krajobrazową.

Reklama
Reklama

W urzędzie powołany został także specjalny zespół koordynujący przygotowania. Celem tych działań jest nie tyle usuwanie reklam, co lokowanie ich w harmonii z ładem przestrzennym, podkreślając walory krajobrazowe miasta – tłumaczy urząd w swoim komunikacie dla prasy.

Billboardy w okolicach centrum Rumi, zdjęcie archiwalne.

Aby móc ocenić skalę problemu, miasto zleciło przeprowadzenie inwentaryzacji reklam. W ramach przedsięwzięcia wykonano fotorejestrację i skaning laserowy 3D ulic o łącznej długości przekraczającej 32 kilometry. Zinwentaryzowano 4387 nośników reklamy zewnętrznej, a także wykonano kompleksową analizę występowania nośników reklamowych na wybranych odcinkach dróg.

Zdaniem ekspertów, wnioski są jednoznaczne: liczba reklam w przestrzeni publicznej jest znacząca, co powoduje chaos reklamowy – w tym na reprezentacyjnych ulicach Rumi. Ponadto analizy zajęcia pasa drogowego przez reklamy wykazały spory wzrost możliwości pobierania opłat oraz nakładania kar z tego tytułu – czytamy w wyjaśnieniach urzędu.

Jeszcze niedawno tak wyglądały okolice ul. Sobieskiego / Drogi Krajowej nr 6 w Rumi. Na szczęście, kotłownia została częściowo rozebrana, a w tym miejscu znajduje się estetyczny mural.

Do czasu, aż nie zostanie uchwalona uchwała krajobrazowa, w Rumi obowiązują zapisy dotyczące reklam, które zostały zawarte w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

– Przygotowując wstępne zapisy uchwały krajobrazowej, bazujemy nie tylko na wynikach przeprowadzonej inwentaryzacji, ale i na doświadczeniach innych miast, które wprowadziły taki dokument w życie. Jednocześnie chcemy, aby wszelkie zmiany zaszły w porozumieniu z mieszkańcami i przedsiębiorcami, stąd konieczność przeprowadzenia konsultacji. Chyba wszystkim zależy, aby kwestia reklam znajdujących się w miejskiej przestrzeni została uporządkowana, dlatego myślę, że wiele osób chętnie podzieli się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi ds. inwestycji.

No właśnie – a co Wy sądzicie o „estetyce” i doznaniach wizualnych w Rumi? Czy w naszym mieście faktycznie jest za za dużo bannerów i reklam? Czy uchwała krajobrazowa powinna być jednym priorytetów w Rumi? Dajcie znać w komentarzach.

Problemy mieszkańców. O czym jeszcze mówi się w Rumi?

Więcej tematów, o których poruszenie proszą mnie m.in. czytelnicy, a także tych, o których na co dzień mówi się Rumi, znajdziecie w dziale: “Problemy mieszkańców”. Swoje propozycje możecie przesyłać na fanpage’u Tymczasem w Rumi oraz mailowo, na adres: tymczasemwrumi@gmail.com.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów własnych i Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *