Dodatkowe 450 tysięcy na rewitalizację i termomodernizację w Rumi

rewitalizacja zagorza
Reklama
Reklama

Rumia otrzymała dodatkowe środki finansowe na rewitalizację Zagórza oraz termomodernizację dwóch szkół podstawowych i budynku cmentarza komunalnego. Rumski samorząd łącznie zyskał ponad 450 tysięcy złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.Oficjalne wręczenie aneksów zwiększających dofinansowanie dla projektów: „Rewitalizacja Zagórza w Rumi” oraz „Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 9 i nr 10 oraz budynku Cmentarza Komunalnego w Rumi” nastąpiło w czwartek (10 października) w redzkim urzędzie miasta. Dokumenty z rąk marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odebrał wiceburmistrz Marcin Kurkowski. Podczas spotkania marszałek wręczył aneksy również przedstawicielom 13 innych samorządów z regionu, które także otrzymały dotacje. Rumia otrzymała dokładnie 348 114 złotych na rewitalizację i 105 740 złotych na termomodernizację. Środki te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Reklama
Reklama

W ramach projektu rewitalizacji Zagórza miastu do tej pory udało się wyremontować 7 z 10 budynków mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie osiedla Zagórze przy ulicach: Kombatantów 17, 23, 25, 27, 29, Sabata 7 i Zakole 6. Obecnie trwa modernizacja dwóch kolejnych obiektów: przy ul. Kombatantów 6 i ul. Sabata 11. Ponadto, zbudowana została kładka pieszo-rowerowa nad Zagórską Strugą.

To jednak wciąż nie koniec zmian. W dalszej perspektywie na Zagórzu powstać mają m.in. nowoczesne boiska, place zabaw, nowe ścieżki rowerowe i chodniki, miejsca integracji oraz dwie wiaty przystankowe. Projekt rewitalizacji zakłada także kompleksowe zagospodarowanie Góry Markowca, gdzie powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa z wieżą widokową, ścieżka historyczno-edukacyjna, mini trawers, placyk amfiteatralny, trasa kolarstwa górskiego, górka saneczkowa, a także schody terenowe. O rewitalizacji Wzgórza Markowca pisałem w osobnym wpisie (kliknij).

Z kolei celem projektu „Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 9 i nr 10 oraz budynku Cmentarza Komunalnego w Rumi” jest zwiększenie efektywności energetycznej trzech budynków użyteczności publicznej. Jego realizacja wpłynie na zwiększenie racjonalności wydatków, które osiągnięte zostanie poprzez ograniczenie zapotrzebowania na energię pierwotną o 1 212 373,71 kWh/rok i zmniejszenie zapotrzebowania na energię końcową w budynkach objętych projektem o 1 252 827,66 kWh/rok. Projekt przyczyni się także do zmniejszenia zanieczyszczenia atmosfery dzięki redukcji emisji CO2 o 352,39 ton CO2/rok oraz redukcji emisji pyłów o 297,58 kg/rok.

źródło: pomorskie.eu (Monika Grochulska) / informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi / opracowanie własne


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *