Umowa podpisana! Będą duże zmiany w rejonie dworca PKP w Rumi! Wiemy, kto i kiedy je wykona!

Umowa podpisana! Będą duże zmiany w rejonie dworca PKP w Rumi! Wiemy, kto i kiedy je wykona!
Reklama
Reklama

Urząd Miasta Rumi zapowiedział budowę kolejnego węzła integracyjnego, tym razem w rejonie stacji kolejowej i pętli autobusowej zlokalizowanych przy ulicy Starowiejskiej.

Aktualizacja (27.04.2022): Urząd miasta wyłonił wykonawcę inwestycji. Umowa podpisana! Więcej na ten temat – na dole wpisu.

Reklama
Reklama

Kolejny węzeł integracyjny w Rumi

Pierwszy kwartał 2022 roku ma przynieść ogromne zmiany w rejonie dworca PKP w Rumi. Władze miasta planują rozpocząć w tym czasie budowę kolejnego węzła integracyjnego. Inwestycję zaprojektowano w rejonie stacji kolejowej i pętli autobusowej przy ulicy Starowiejskiej. Pasażerowie i kierowcy skorzystają z nowej infrastruktury prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

fot. Urząd Miasta Rumi

Co powstanie w ramach budowy nowego węzła integracyjnego w Rumi?

W ramach inwestycji planowana jest między innymi:

 • przebudowa ronda im. hm. A. Voigta (przy Castoramie),
 • budowa drogi rowerowej na odcinku od dworca do ul. Abrahama,
 • modernizacja pętli autobusowej, wymiana wiat autobusowych,
 • budowa parkingu przy ul. Towarowej,
 • a także montaż elementów małej architektury oraz urządzenie terenów zielonych.

Przetarg na węzeł Rumia, przy dworcu kolejowym, dotyczy doprowadzenia ścieżek rowerowych, budowy nowych zjazdów i przebudowy ronda, z którego nie można zjechać na parking Castoramy. Tak że będziemy poprawiać cały ten układ drogowy. Wyremontowane zostaną zdegradowane nawierzchnie, nastąpi wymiana wiat autobusowych, oczywiście powstaną też miejsca parkingowe dla rowerów i samochodów, po obu stronach dworca kolejowego, także przy ulicy Towarowej, gdzie wykorzystamy teren przy starej bocznicy – zapowiadał burmistrz Rumi Michał Pasieczny w grudniu 2021 roku.

fot. Urząd Miasta Rumi

Na realizację inwestycji w ramach projektu pn. „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi” udało się zdobyć unijne dofinansowanie. Środki zostały pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

fot. Urząd Miasta Rumi
fot. Urząd Miasta Rumi

Aktualizacja (02.04.2022 r.): Mamy rozstrzygnięcie! Poznaliśmy wykonawcę inwestycji!

25 lutego nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na budowę węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi. Na sfinansowanie zamówienia gmina Rumia oraz PEWIK Gdynia Sp. z o.o. zamierzały przeznaczyć łącznie 10 128 580,37 zł. Swoje oferty złożyły dwie firmy: Firma Budowalno-Drogowa MTM S.A. z Gdyni oraz Budimex SA z Warszawy.

Złożone oferty:

 1. Firma Budowalno-Drogowa MTM S.A., ul. Hutnicza 35, 81-061 Gdynia. Cena: 12 299 203,91 zł (w tym: na rzecz Zamawiającego: 12 176 203,91 zł, na rzecz PEWIK GDYNIA Sp. z o.o.: 123 000,00 zł). Okres udzielonej gwarancji na roboty budowlane: 60 miesięcy.
 2. Budimex SA, ul. Siedmiogrodzka 9, 01-204 Warszawa. Cena: 15 284 084,12 zł (w tym: na rzecz Zamawiającego: 15 166 278,00 zł, na rzecz PEWIK GDYNIA Sp. z o.o.: 117 806,12 zł). Okres udzielonej gwarancji na roboty budowlane: 60 miesięcy.

Ostatecznie, miasto zdecydowało się wybrać ofertę firmy MTM S.A.. Różnica pomiędzy oszacowaniem, a najtańszą ze złożonych ofert, wynosi 2 170 623,54 złotych. Planowany termin zakończenia inwestycji (termin z umowy) to marzec 2023 r.

Przetarg dostępny jest pod adresem: https://platformazakupowa.pl/transakcja/555209.

fot. Urząd Miasta Rumi
fot. Urząd Miasta Rumi

Aktualizacja (27.04.2022 r.): Umowa podpisana!

Miasto Rumia pod koniec kwietnia podpisało umowę z wykonawcą – gdyńską firmą MTM S.A..  

– To ciąg dalszy zadania „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi”. Kończymy prace w Janowie, nadszedł więc czas, by zabrać się za węzeł Rumia – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji.

– Jest to duża inwestycja polegająca na modernizacji parkingu po drugiej stronie torów, przebudowie ronda zawierającego błędy komunikacyjne oraz wymianie kilkudziesięcioletnich nawierzchni asfaltowych na ulicy Starowiejskiej. Powstaną też nowe wiaty autobusowe i bitumiczne ścieżki rowerowe. Celem tej inwestycji jest lepsze skomunikowanie różnych środków lokomocji: rowerów, samochodów i autobusów, aby mieszkańcy mogli się sprawnie przesiadać do SKM-ki. Komunikacja zbiorowa jest bardziej ekonomiczna, bardziej ekologiczna, a przede wszystkim nie generuje korków, na które wszyscy narzekamy – podkreśla.

Co buduje się w mieście Rumia? 

Sprawdź kategorię INWESTYCJE, gdzie znajdziesz wiadomości o przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *