E-dowód coraz bliżej, także w Rumi

e-dowód osobisty rumia ministerstwo cyfryzacji jak wymienić gdzie wymienić
Reklama
Reklama

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu tego roku. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. W Rumi podjęto już wstępne przygotowania.

Reklama
Reklama


Czym jest nowy e-dowód?

Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat i osobę, która po osiągnięciu pełnoletności została częściowo ubezwłasnowolniona).

Samo użycie dowodu w urzędzie ma być zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. W praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.

e-dowód gdzie wymienić dowód osobisty rumia

Mieszkańcy, którzy nie będą mieli możliwości złożenia takiego wniosku w pierwszym możliwym terminie nie mają jednak powodów do obaw: dotychczasowe dokumenty zachowują swoją ważność. Proces wymiany dowodów będzie naturalny, rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody – w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu. Wznowiony projekt jest realizowana w całości z budżetu państwa. Jego wartość to inwestycja rzędu 27 213 tys. złotych, w tym:
•    5 525 000 PLN z budżetu Ministerstwa Cyfryzacji
•    21 688 000 PLN z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Urzędnicy w Rumi przechodzą szkolenia

W ostatnim czasie w testach e-dowodów przeprowadzanych przez ministerstwo wzięli udział urzędnicy w sumie 34 urzędów miast i gmin z całej Polski, m.in. z pobliskiego Gdańska, Gdyni oraz Sopotu. Mieli oni możliwość sprawdzenia i przetestowania w praktyce procedur związanych z nowym dowodem oraz jego obsługą, począwszy od składania wniosku o jego wydanie i samo wydawanie, po inne procesy związane z użyciem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

W testach nie brali udziału pracownicy Urzędu Miasta w Rumi, ale jak wstępnie zapowiadają: procedury nie powinny się za bardzo odbiegać od dotychczasowych.

– W naszym urzędzie, jak w każdym w Polsce, testowaliśmy tylko nowe czytniki do e-dowodów. Zakupiono 4 czytniki z dotacji ministerstwa. Testy przebiegły pomyślnie. Obecnie pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich przechodzą szkolenie e-learningowe, które zakończy się egzaminem i wydaniem stosownego certyfikatu. – zapewnia
Anna Borys, rzecznik prasowy miejskiego ratusza.

Nowe akta wykonawcze mają być dostępne w przeciągu kilku następnych tygodni.

Autor: Paweł Jałoszewski,
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Miasta Rumi

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *