Reklama Reklama

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Rumi. Sprawdź darmowe atrakcje!

europejski tydzien zrownowazonego transportu rumia atrakcje dla dzieci za darmo 00008

W najbliższą środę (16 września) rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli kampania promująca ekologiczne formy komunikacji. W gronie ponad 180 polskich miast, które uczestniczą w przedsięwzięciu, znalazła się m.in. Rumia. Wszystkie atrakcje są bezpłatne!Reklama Reklama

Z myślą o mieszkańcach tutejszy urząd przygotował szereg atrakcji. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

Darmowe atrakcje dla mieszkańców Rumi

Oficjalna inauguracja rumskiej kampanii nastąpi w środę (16 września) o godzinie 10:00 przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, gdzie każdy miłośnik dwóch kółek otrzyma rowerowe gadżety. Z kolei o godzinie 16:00 Studio Tańca i Ruchu „Creative Dance” zaprezentuje swój układ choreograficzny na dworcu PKP.

Czwartkowe popołudnie (17 września) będzie należało do „Muzaiki” – zespołu wokalnego działającego w sekcji muzycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Równo o godzinie 18:00 chórzystki rozpoczną koncert, umilając czas podróżnym wypatrującym pociągu na dworcu PKP.

Pociąg do książki

„Pociąg do książki” – to hasło piątkowego (18 września) wydarzenia czytelniczego organizowanego przez pracowników Stacji Kultura w godz. 15:00-16:00. Tego samego dnia o godzinie 10:00 na terenie miasteczka rowerowego przy ul. Topolowej przeprowadzony zostanie konkurs rowerowy dla szkół. Nad przebiegiem rywalizacji czuwać będą przedstawiciele rumskiego komisariatu policji.

Pociąg do Miasta w Stacji Kultura w Rumi. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Aktywny dzień i poszukiwania ekobohatera

W sobotę (19 września) wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w poszukiwaniach ekobohatera (godz. 10:00-12:00). Równolegle trwać będzie fotograficzna zabawa, podczas której należy uwiecznić swój „Aktywny Dzień”. Uczestnicy obu zabaw mogą liczyć na nagrody.

Rowerowy przejazd ulicami miasta

Reklama Reklama

Mieszkańcy, którzy dokonali internetowej rejestracji, wezmą udział w niedzielnym (20 września) przejeździe rowerowym ulicami miasta. Start i meta zostały wyznaczone na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, trasa liczyć będzie niespełna 5 km. Ze względu na związane z koronawirusem obostrzenia liczba uczestników została ograniczona do 250 (rejestracja jest zamknięta).

Szczegóły we wpisie: Przejazd rowerowy w Rumi! Ruszyły zapisy!

20 września (niedziela) ulicami Rumi przejadą setki rowerów. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Spacer historyczny po Rumi

Osoby, które chcą lepiej poznać miasto, będą mogły uczestniczyć w poniedziałkowym (21 września) spacerze historycznym. Spotkanie poprowadzi lokalny pasjonat i przewodnik Dariusz Rybacki. Zbiórka została wyznaczona przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi o godzinie 18:00.

Dzień bez samochodu

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Rumi będzie Dzień bez Samochodu (22 września). Od godziny 10:00 na ulicy Filtrowej, która zostanie wyłączona z ruchu samochodowego, będzie można skorzystać z wielu atrakcji, w tym: malowania toreb, energorowerów, ekowarsztatów, porad rowerowych czy strefy relaksu. W tym samym czasie – dzięki Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo” – chętni będą mogli także wsiąść do zabytkowego autobusu kursującego od dworca PKP do „Portu Rumia”.

Dzień bez samochodu w Rumi już 22 września. (fot. Urząd Miasta Rumi)
Reklama Reklama

Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Utrudnienia w ruchu:

Uwaga! Przeprowadzenie kampanii będzie się wiązało z utrudnieniami w ruchu drogowym:

  • w niedzielę 20 września o godz. 16.00 rozpocznie się przejazd rowerowy, który spowoduje czasowe wstrzymanie ruchu na ulicach: Dębogórskiej, Gdańskiej, Dąbrowskiego, Żwirki i Wigury oraz Ceynowy.
  • we wtorek 22 września w godz. 9.00-16.00 nastąpi zamknięcie fragmentu ul. Filtrowej. „Prosimy mieszkańców, aby w tym czasie pojazdy były parkowane na terenach prywatnych, nie na zamkniętej ulicy” – apeluje miasto.

(źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi)


Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. Reklama Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *