Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Rumi. Sprawdź darmowe atrakcje!

europejski tydzien zrownowazonego transportu rumia atrakcje dla dzieci za darmo 00008
Reklama
Reklama

W najbliższą środę (16 września) rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli kampania promująca ekologiczne formy komunikacji. W gronie ponad 180 polskich miast, które uczestniczą w przedsięwzięciu, znalazła się m.in. Rumia. Wszystkie atrakcje są bezpłatne!Z myślą o mieszkańcach tutejszy urząd przygotował szereg atrakcji. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

Reklama
Reklama

Darmowe atrakcje dla mieszkańców Rumi

Oficjalna inauguracja rumskiej kampanii nastąpi w środę (16 września) o godzinie 10:00 przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, gdzie każdy miłośnik dwóch kółek otrzyma rowerowe gadżety. Z kolei o godzinie 16:00 Studio Tańca i Ruchu „Creative Dance” zaprezentuje swój układ choreograficzny na dworcu PKP.

Czwartkowe popołudnie (17 września) będzie należało do „Muzaiki” – zespołu wokalnego działającego w sekcji muzycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Równo o godzinie 18:00 chórzystki rozpoczną koncert, umilając czas podróżnym wypatrującym pociągu na dworcu PKP.

Pociąg do książki

„Pociąg do książki” – to hasło piątkowego (18 września) wydarzenia czytelniczego organizowanego przez pracowników Stacji Kultura w godz. 15:00-16:00. Tego samego dnia o godzinie 10:00 na terenie miasteczka rowerowego przy ul. Topolowej przeprowadzony zostanie konkurs rowerowy dla szkół. Nad przebiegiem rywalizacji czuwać będą przedstawiciele rumskiego komisariatu policji.

Pociąg do Miasta w Stacji Kultura w Rumi. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Aktywny dzień i poszukiwania ekobohatera

W sobotę (19 września) wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w poszukiwaniach ekobohatera (godz. 10:00-12:00). Równolegle trwać będzie fotograficzna zabawa, podczas której należy uwiecznić swój „Aktywny Dzień”. Uczestnicy obu zabaw mogą liczyć na nagrody.

Rowerowy przejazd ulicami miasta

Mieszkańcy, którzy dokonali internetowej rejestracji, wezmą udział w niedzielnym (20 września) przejeździe rowerowym ulicami miasta. Start i meta zostały wyznaczone na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, trasa liczyć będzie niespełna 5 km. Ze względu na związane z koronawirusem obostrzenia liczba uczestników została ograniczona do 250 (rejestracja jest zamknięta).

Szczegóły we wpisie: Przejazd rowerowy w Rumi! Ruszyły zapisy!

20 września (niedziela) ulicami Rumi przejadą setki rowerów. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Spacer historyczny po Rumi

Osoby, które chcą lepiej poznać miasto, będą mogły uczestniczyć w poniedziałkowym (21 września) spacerze historycznym. Spotkanie poprowadzi lokalny pasjonat i przewodnik Dariusz Rybacki. Zbiórka została wyznaczona przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi o godzinie 18:00.

Dzień bez samochodu

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Rumi będzie Dzień bez Samochodu (22 września). Od godziny 10:00 na ulicy Filtrowej, która zostanie wyłączona z ruchu samochodowego, będzie można skorzystać z wielu atrakcji, w tym: malowania toreb, energorowerów, ekowarsztatów, porad rowerowych czy strefy relaksu. W tym samym czasie – dzięki Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo” – chętni będą mogli także wsiąść do zabytkowego autobusu kursującego od dworca PKP do „Portu Rumia”.

Dzień bez samochodu w Rumi już 22 września. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Utrudnienia w ruchu:

Uwaga! Przeprowadzenie kampanii będzie się wiązało z utrudnieniami w ruchu drogowym:

  • w niedzielę 20 września o godz. 16.00 rozpocznie się przejazd rowerowy, który spowoduje czasowe wstrzymanie ruchu na ulicach: Dębogórskiej, Gdańskiej, Dąbrowskiego, Żwirki i Wigury oraz Ceynowy.
  • we wtorek 22 września w godz. 9.00-16.00 nastąpi zamknięcie fragmentu ul. Filtrowej. „Prosimy mieszkańców, aby w tym czasie pojazdy były parkowane na terenach prywatnych, nie na zamkniętej ulicy” – apeluje miasto.

(źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi)


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *