XXVIII Jarmark Kaszubski w Rumi. Tradycja, muzyka i…wbijanie gwoździ

Para tancerzy w kaszubskich strojach tańczy na scenie.
Reklama
Reklama

Za nami kolejna edycja Jarmarku Kaszubskiego w Rumi. Wydarzenie przyciągnęło tłumy miłośników regionalnej kultury i rodzinnej zabawy. Organizatorzy mówią nawet o „rekordowej frekwencji”.

Mieszkańcy, którzy w niedzielę (7 sierpnia) wybrali się do Parku Starowiejskiego w Rumi mogli zobaczyć występy kaszubskich zespołów oraz podziwiać zmagania osób uczestniczących w różnych konkursach.

Jarmark rozpoczął się o godzinie 15.00, tradycyjnym już odśpiewaniem hymnu kaszubskiego. Od tego momentu muzyka towarzyszyła uczestnikom praktycznie przez cały dzień – na scenie letniej gościli między innymi: Kaszubska Kapela Grôjcë z Somonina, Chór Rumianie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie”.

– Zaprosiliśmy w tym roku wyjątkowy, jedyny w Polsce, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, który propaguje tradycje morskie – opowiada Agnieszka Skawińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi. – Staramy się urozmaicać program Jarmarku, jednego roku zapraszając gwiazdę z Kaszub, a innego spoza naszego regionu. Kapela Czerniakowska, grająca muzykę z obszaru folkloru miejskiego, z pewnością spodobała się nieco starszej publiczności – dodaje.

W parku rozegrany został turniej karciany w kaszubską baśkę, rodzinny konkurs plastyczny, mistrzostwa we wbijaniu gwoździ oraz (najbardziej widowiskowe) zawody we wspinaczce na słup. Na terenie jarmarku dostępne były stoiska z rękodziełem, regionalna kuchnia i inne atrakcje dla dzieci.

– To nasz obowiązek: dbać o kulturę i tradycję kaszubską na terenie Rumi. Natomiast jarmark to najbardziej widowiskowa forma podkreślenia naszego przywiązania do regionu – podkreśla Józef Lanc, prezes miejskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Cieszę się, że rumianie odpowiadają na nasze zaproszenie, a w tym roku ta radość jest jeszcze większa, ponieważ frekwencja była rekordowa – dodaje.

XXVIII Jarmark Kaszubski w Rumi w obrazkach:

(fot. Miejski Dom Kultury w Rumi)

Lato 2022 w Rumi. Imprezy, wydarzenia i kultura

Jak spędzić lato i wakacje w mieście Rumia? Znamy imprezy i wydarzenia zaplanowane przez Miejski Dom Kultury sierpniu 2022 roku. O tym, gdzie w Rumi (i bliskiej okolicy) warto spędzać wolny czas i jakie są najważniejsze wydarzenia kulturalne i rozrywkowe w Rumi dowiecie się w kategorii: Impreza, wydarzenia i kultura (kliknij, aby przejść).

(źródło: MDK Rumia; zdjęcie tytułowe: Urząd Miasta Rumi [archiwum])

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *