Kradzież roweru w Rumi. Sprawca zatrzymany!

Kradzież roweru w Rumi. Sprawca zatrzymany!
Reklama
Reklama

Policjanci zatrzymali w tym tygodniu sprawcę kradzieży roweru na terenie Rumi. Przypominają przy tej okazji sposoby na to, jak prawidłowo zabezpieczyć swój dwukołowiec. Uważajcie! 😉

W poniedziałek (15 listopada) kryminalni z Komisariatu Policji w Rumi zatrzymali sprawcę kradzieży niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, do której doszło w połowie października 2021 r. 26-letni mężczyzna został już przesłuchany i usłyszał zarzuty. Odzyskany jednoślad przekazano prawowitemu właścicielowi. Za kradzież przestępcy grozi do 5 lat więzienia.

Reklama
Reklama

W tym roku opisywałem Wam już dwie podobne sytuacje, w lutym i w maju. Na szczęście, pojazdy wracały wówczas do właścicieli. Z kolei w lipcu 2020 roku policjanci zatrzymali złodzieja działającego na terenie Redy, Rumi oraz Gdyni.

Policjanci przypominają i apelują

W swoim komunikacie policjanci dzielą się radami na temat profilaktyki.

  1. Nie pozostawiaj roweru na klatce schodowej, przed domem czy w innym miejscu, zwłaszcza bez żadnych zabezpieczeń. To właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do kradzieży. Można w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru, a nawet zniechęcić do niej, stosując odpowiednie, profesjonalne zabezpieczenia — specjalne łańcuchy, zamki, blokady typu U-Lock czy kabłąki. Ważne jest także odpowiednie założenie łańcucha – nie może to być szprycha, gdzie sprawca może zdjąć koło, ani też linka hamulcowa, którą łatwo można przeciąć. Właściciele rowerów z naiwnością, zostawiają swoje pojazdy „na chwilkę” przed sklepem, czy w innymi miejscu, bez żadnego zabezpieczenia.
  2. Jeżeli musisz pozostawić rower w miejscu ogólnodostępnym, w miarę możliwości wybieraj te objęte zasięgiem monitoringu. To może odstraszyć złodzieja lub w przypadku utraty jednośladu pomóc Policji ustalić sprawcę czynu.
  3. Pamiętajmy także, aby nie ułatwiać i nie umożliwiać wejścia na klatkę schodową osobom postronnym. Często pod byle pretekstem dzwoniąc na domofon, próbują nas namówić na otwarcie drzwi i wpuszczenie ich do środka.

Przykład jak nie zabezpieczać swojego roweru możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej, z parkingu przy dworcu w Rumi. 😉

Jak możecie pamiętać, w marcu tego roku przy ul. Gdańskiej w Rumi Janowie pojawił się dodatkowy stojak dedykowany rowerom. Urząd poszukiwał wówczas kolejnych lokalizacji, gdzie mogłyby one stanąć. Jeśli macie pomysł – dajcie znać w komentarzach!

(we wpisie wykorzystałem materiały Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *