MEVO ruszyło! System roweru metropolitarnego jest już dostępny w Rumi!

rumia mevo, rower metropolitarny, inwestycja, wydarzenie, stacje rowerowe, wypozyczanie rowerow
Reklama
Reklama

We wtorek (26 marca) przy sopockim molo nastąpiło uroczyste otwarcie Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo, czyli największego w Europie systemu publicznych jednośladów czwartej generacji. Wspomagane elektrycznie rowery od dziś są dostępne w 14 pomorskich gminach, między innymi w Rumi.

Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot:

Reklama
Reklama
„Mevo jest rewolucją komunikacyjną metropolii. Rower ułatwi dojazd pracy, na uczelnię, zakupy czy spotkanie ze znajomymi. Łączenie podróży z komunikacją publiczną jest od teraz dużo łatwiejsze.”

System Roweru Metropolitalnego pierwotnie miał wystartować w listopadzie ubiegłego roku, jednak złe wyniki testów opóźniły inaugurację Mevo. Dwa tygodnie temu rowery i aplikację sprawdzało 140 niezależnych testerów, wówczas udało się wyeliminować wszelkie błędy.

fot. rumia.eu

W ramach pierwszego etapu wprowadzania systemu, udostępnione zostało 30% docelowej floty rowerowej (tj. 1224 szt.), które można znaleźć przy 660 stacjach. W Rumi stojaki zlokalizowane są m.in. przy ul. Sabata, Sobieskiego, Bydgoskiej, Stoczniowców, Gdańskiej, Żwirki i Wigury, Ceynowy, Dębogórskiej, Kosynierów i 1 Maja. Jak na razie nie wiadomo, kiedy użytkownicy będą mogli korzystać z całej floty, czyli 4080 jednośladów.

Samo wypożyczenie roweru jest intuicyjne i nie powinno zająć więcej niż kilkanaście sekund. Aby skorzystać z jednośladu, należy się najpierw zarejestrować – można to zrobić poprzez stronę internetową, za pomocą aplikacji na telefon oraz w biurze obsługi klienta. Gdy już się zalogujemy, trzeba doładować konto. Po zasileniu konta, możemy od razu wypożyczyć rower. Podczas jazdy możemy korzystać z opcji postoju, np. kiedy chcemy wejść do sklepu. Ponowna jazda jest możliwa po wybraniu w aplikacji opcji „wznów”. Po zakończonej jeździe, gdy chcemy już oddać jednoślad, wystarczy zamknąć blokadę znajdującą się na tylnym błotniku.

mevo rumia, system roweru metropolitarnego
fot. rumia.eu

Rower waży około 30 kilogramów, czyli nawet dwukrotnie więcej od tradycyjnego jednośladu. W związku z tym na początku manewrowanie nim może się wydawać nieco utrudnione. Ciężar roweru jest też odczuwalny przy zdejmowaniu nóżki, która jest dokładnie taka jak w motocyklu. Dobrym sposobem na odblokowanie roweru jest postawienie na nóżce stopy i lekkie popchnięcie roweru do przodu. Należy też pamiętać, aby przed jazdą ustawić siodełko i kierownicę zgodnie z preferencjami.

(zdjęcie od czytelnika, Krzysztofa)

Rejestracja w systemie odbywa się na stronie: www.rowermevo.pl. Można tam również zobaczyć mapę stacji Mevo, strefy dozwolone i niedozwolone, a także sprawdzić, gdzie zwrot roweru będzie wiązał się z dodatkową opłatą. Pomocna może się okazać zakładka „Jak to działa”, w której przystępnie opisano wiele zagadnień związanych z użytkowaniem roweru.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie wynosi ponad 17 milionów złotych.

źródło: rumia.eu

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

2 Comments

  1. Tomasz

    Czy MEVO ruszyło? Co do samej koncepcji jest Ok, ale co z ilością rowerów do wypożyczenia to jest stanowczo za mało po 3 dniach już widać, że jest za mało jak dla naszego miasta 🙂 Patrząc, dziś.
    29-03-2019 w godzinach popołudniowych było, tylko 5 sztuk.

  2. no rainbow

    To czołg nie rower i do tego drogi. Inicjatywa ok ale sam sprzęt lipa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *