Kiedy powstało i czym jest Małe Trójmiasto Kaszubskie?

Kiedy powstało i czym jest Małe Trójmiasto Kaszubskie?
Reklama
Reklama

13 listopada zostało zarejestrowane Stowarzyszenia Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”. W jego skład wchodzą: Rumia, Reda i Wejherowo.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem gmin, celem Małego Trójmiasta Kaszubskiego jest:

Reklama
Reklama
  • rozwijanie trwałych i partnerskich związków pomiędzy miastami należącymi do stowarzyszenia,
  • aktywne współdziałanie i popieranie inicjatyw społeczno-gospodarczych,
  • dążenie do zachowania kulturalnej i duchowej spuścizny Kaszub.

Liczący ponad 120 tysięcy mieszkańców zespół miast został oficjalnie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym 13 listopada 2001 roku, gdzie widnieje pod numerem 0000051326. Decyzja o wyrażeniu zgody na utworzenie stowarzyszenia została jednak podjęta już rok wcześniej. W czerwcu 2000 roku, podczas uroczystej sesji w Juracie, rady miejskie: Rumi, Redy i Wejherowa jednomyślnie przegłosowały stosowne uchwały. Ich zapisy wciąż można znaleźć w miejskich Biuletynach Informacji Publicznej.

„Spoglądając na pierwszą dekadę prawdziwej samorządności w Polsce widzimy, że mamy wiele wspólnych celów, możliwości i szans, a także podobnych problemów i zagadnień. Często podejmujemy zbliżone działania. Wejherowo, Rumia i Reda to kulturowa, geograficzna i urbanistyczna wspólnota kaszubskich miast.” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miejskiej w Rumi z 21 czerwca 2000 r.

fot. Krystyna Karcz

Na przestrzeni mijających lat padały różne priorytety i koncepcje współpracy w ramach stowarzyszenia. Ponad dekadę temu, w 2007 roku, wśród planów padł nawet ciekawy pomysł wprowadzenia wspólnego biletu na terenie Rumi, Redy i Wejherowa. Niestety (?), w tym przypadku skończyło się tylko na zapowiedziach. 🙂

„Małe Trójmiasto Kaszubskie powstało, żeby połączyć siły i wspólnie (a przez to szybciej) rozwiązywać problemy i robić coś dla dobra mieszkańców.” – komentował dla Dziennika Bałtyckiego w 2016 roku jeden z prezesów stowarzyszenia, rumski radny- Piotr Bartelke. Jako efekty współpracy gmin, w artykule wymienia m.in. ciąg ulic Towarowa – Cegielniana – Leśna, czy przedłużenie ulic Kosynierów i Obwodowej, łączących obecnie Rumię i Redę.

Zobacz:

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *