Mistrzostwa Polski w Duathlonie – Rumia 2023

Za nami kolejna, siódma już, edycja duathlonu w Rumi w formule mistrzostw Polski. Podczas rywalizacji wyłoniono zwycięzców w kategoriach młodzieżowych, elity sportowej i amatorów. Najlepsi pojadą na mistrzostwa świata.

Duathlon to wywodząca się z triathlonu wytrzymałościowa, wielobojowa dyscyplina sportowa, w której zawodnicy kolejno biegną, jadą na rowerze i ponownie biegną. W zawodach startują przede wszystkim triathloniści z dystansu olimpijskiego i długiego, a także profesjonalni biegacze i kolarze.

Mistrzostwa Polski w Duathlonie – Rumia, zawodnicy podczas biegu

22 kwietnia 2023 roku na starcie siódmej edycji mistrzostw w Rumi stanęło łącznie 350 zawodników. Rozegrano cztery wyścigi: jeden dla amatorów i trzy dla wyczynowców – 142 zawodniczek i zawodników reprezentujących 35 klubów z całej Polski.

Pierwszy wyścig to rywalizacja amatorów w grupach wiekowych na dystansie sprinterskim (5–20–2,5), w którym wzięło udział 213 zawodniczek i zawodników. W klasyfikacji open amatorów wygrali: Sandra Kopiczko z Medyka Giżycko (1:01.57) oraz Tomasz Słupik z Endleiss Pain Warszawa (53:58).

Drugi wyścig to rywalizacja młodziczek i młodzików w wieku 13-14 lat na dystansach (1,25–5,6–0,5). Wystartowało 36 zawodniczek i zawodników, a zwycięzcami zostali: Alicja Gurdziołek z UKS-u Lusowo oraz Alan Artwik-Sieroń z Akweduktu Kielce.

Trzeci wyścig dedykowany był juniorkom i juniorom młodszym w wieku 15-17 lat, w którym wystartowało 69 zawodniczek i zawodników na dystansie (2,5–10,8–1,25).

Wśród juniorów młodszych duża grupa zawodników pierwszy bieg pokonała z prędkością 3.08/km, następnie odcinek kolarski zachowawczo w tempie ok. 40 km/h, a drugi bieg to popis zwycięzcy: Jakuba Suchana z UKS-u G8 Bielany Warszawa.

Wśród juniorek młodszych wygrała Ukrainka Yeva Soroka, a najlepszą z Polek została Martyna Gajda z SWIM-u TRI Reszów. W kategorii juniorów młodszych 17. miejsce zdobył Maciej Netter, a 26. Jakub Wernerowski – obaj z UKS-u Tri-Team Rumia.

Czwarty wyścig to rywalizacja na dystansie sprinterskim (5,0–21,2–2,5) dla zawodniczek i zawodników elity, młodzieżowców (20-23 lata) oraz juniorów starszych (18-19 lat). Wygrali zasłużenie faworyci: samotnie i zdecydowanie Marta Łagownik z Trójmiejskiej Akademii Triathlonu oraz, po niezwykłej walce, Kamil Kulik z UKS-u Tri-Team Rumia. Kamil Kulik to zwycięzca plebiscytu na najlepszego sportowca Rumi 2022 roku oraz najmłodszy w historii mistrz Polski elity w triathlonie na dystansie olimpijskim z roku 2022.

Marta Łagownik na mecie Mistrzostw Polski w Duathlonie – Rumia 2023
Marta Łagownik na mecie Mistrzostw Polski w Duathlonie – Rumia 2023, fot. UM Rumia
Kamil Kulik na mecie Mistrzostw Polski w Duathlonie – Rumia 2023
Kamil Kulik na mecie Mistrzostw Polski w Duathlonie – Rumia 2023, fot. UM Rumia

Mistrzami Polski w kategorii młodzieżowców zostali: Magdalena Sudak ze SWIM-u TRI Rzeszów oraz wspomniany już Kamil Kulik.

Mistrzami Polski juniorek zostali: Maja Wąsik ze Sportwise Kraków i fenomenalny Kuba Gajda z MLUKS-u Koło, który po niezwykłej dwójkowej walce w klasyfikacji generalnej uległ tylko Kamilowi Kulikowi.

Organizatorami Mistrzostw Polski w Duathlonie – Rumia 2023 byli: UKS Tri-Team Rumia, MOSiR Rumia, Energy Events oraz Polski Związek Triathlonu.

W kategorii: Sport i zdrowie na blogu Tymczasem w Rumi opowiadam o wydarzeniach sportowych i sukcesach mieszkańców Rumi oraz dziele się aktualnościami na temat rumskich klubów. Wszystko dla fana lokalnego sportu!

(we wpisie wykorzystałem materiały prasowe udostępnione przez Urząd Miasta Rumi, opracowanie własne)

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.