Nowa dzielnica w Rumi – jak będzie wyglądać?

Wizualizacja nowej dzielnicy miasta Rumia
Wizualizacja nowej dzielnicy miasta Rumia
Reklama
Reklama

Za nami premiera studenckich koncepcji na nową dzielnicę przemysłowo-logistyczną w Rumi. Jak będzie wyglądało nasze miasto w przyszłości?

  • Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zaprojektowali wizję nowoczesnej i przyjaznej mieszkańcom dzielnicy przemysłowo-logistycznej w północnej części Rumi. Najlepsze projekty zostały ujęte i wydane w publikacji: „Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej jako katalizator rozwoju miasta Rumia„. We wpisie znajdziesz założenia oraz niektóre z wizualizacji i projektów.

Rumia oczami studentów

Opracowane projekty architektoniczno-urbanistyczne dotyczyły dzielnicy przemysłowej Rumi, gdzie w przyszłości ma się mieścić między innymi Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Zgodnie z tytułem książki Centrum określane jest jako katalizator rozwoju miasta.

Reklama
Reklama

Zadaniem studentów było zaprojektowanie przestrzeni osadzonej w rzeczywistości – z konkretnymi potrzebami, wymaganiami, ale też ograniczeniami. Przygotowane projekty miały dwa wymiary.

Po pierwsze: zakładały bardzo kompleksowe podejście do gminy i tego, jak nowa dzielnica na północy Rumi ma połączyć się z istniejącą tkanką miejską.

Po drugie: musiały skupiać się na konkretnych rozwiązaniach i proponować budynki dostosowane do potrzeb spółki Rumia Invest Park oraz przedsiębiorstwa Vulcan Training & Consultacy. Spółka poprowadzi budowę nowoczesnego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, natomiast VT&C to firma zajmująca się szkoleniem kadr pracujących na morzu.

Nowa dzielnica Rumi. Jak będzie wyglądała?

Przygotowane prace zebrano w publikacjiCentrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej jako katalizator rozwoju miasta Rumia„:

fot. UM Rumia

Jej oficjalna premiera odbyła się 29 kwietnia 2023 r. we wnętrzach Stacji Kultura. W spotkaniu udział wzięli: burmistrz Michał Pasieczny, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park Agnieszka Rodak, dyrektor Vulcan Training & Consultancy Artur Ambrożewicz oraz byłe już studentki ze swoimi profesorami – dr hab. inż. arch. Karoliną Krośnicką oraz dr hab. inż. arch. Katarzyną Zielonko-Jung.

Studenci oraz władze miasta i przedstawiciele firm podczas spotkania na temat nowej dzielnicy Rumi

Poniżej znajdziesz część udostępnionych wizualizacji i projektów nowej dzielnicy Rumi:

Wizualizacja nowej dzielnicy miasta Rumia
Wizualizacja nowej dzielnicy miasta Rumia: Woonerf – przestrzeń, która łączy funkcję ulicy i deptaku (fot. UM Rumia)
Wizualizacja nowej dzielnicy miasta Rumia: Foyer budynku szkoleniowego Vulcanu (fot. UM Rumia)
Wizualizacja nowej dzielnicy miasta Rumia: Część wspólna Vulcanu i Invest Rumi (fot. UM Rumia)
Wizualizacja nowej dzielnicy miasta Rumia: Zielona klatka schodowa siedziby Vulcanu (fot. UM Rumia)
Aksonometria urbanistyki, projekt (fot. UM Rumia)

Co buduje się w Rumi?

To właśnie na blogu Tymczasem w Rumi znajdziesz informacje o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi. Przejdź do kategorii: Inwestycje.

(we wpisie wykorzystałem materiały prasowe udostępnione przez Urząd Miasta Rumi oraz spółkę Rumia Invest Park, opracowanie własne)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *