„Mistrzowska” Stacja Kultura!

stacja kultura rumia mistrz czytelnictwa nagroda 2020 (1)
Reklama
Reklama

Stacja Kultura w Rumi w gronie najciekawszych i najaktywniejszych bibliotek w Polsce! Instytucja została wyróżniona w prestiżowym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”.


Celem konkursu jest nagradzanie bibliotek, które w atrakcyjny sposób promują i upowszechniają czytelnictwo. Bogata działalność prowadzona przez rumską placówkę w 2019 roku została zauważona i doceniona przez jury.

Reklama
Reklama

– Niełatwo zostać Mistrzem Promocji Czytelnictwa przy tak dużej konkurencji. Wiele zależy od zaangażowanych środków finansowych, sama kreatywność to niestety za mało, żeby zostać Mistrzem. Próbujemy sobie radzić, pozyskując dotacje z Ministerstwa Kultury, współpracując ze stowarzyszeniami i angażując wolontariuszy. Nasze wszechstronne działania, jak widać, przynoszą efekty, z czego jesteśmy bardzo dumni – podsumowuje Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Czy na pewno było tak dobrze?

Wygląda na to, że…tak! Jak przyznają sami rumscy bibliotekarze, ubiegły rok to czas pełen sukcesów, zarówno pod względem bogactwa i różnorodności organizowanych wydarzeń, jak i rosnącego zainteresowania działalnością biblioteki wśród czytelników. W 2019 roku Stację Kultura i filie odwiedziło prawie 130 tys. osób, a każdego miesiąca z oferty biblioteki korzysta niecałe 13 tys. czytelników. Regularnie wzrasta również liczba wypożyczanych książek, a także sam księgozbiór.

Spotkanie z Piotrem Gąsowskim (zdjęcie archiwalne, Stacja Kultura w Rumi, 2019 r.)

Do „zwyżki w statystyce” na pewno przyczyniły się skutecznie prowadzone działania promocyjne, o których wielokrotnie sam Wam wspominałem na łamach bloga, chociażby przy okazji:

  • Starcia dwóch Wiedźminów i rumskiej wersji hitu Netflixa
  • Akcji rodem z Stranger Things

Biblioteka stale rozwija się również poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Prowadzi i inicjuje różnorodne działania w sieci: w mediach społecznościowych czy na stronie internetowej. Brawo. 🙂

Jakie są perspektywy na 2020 r.?

Rok 2020 również rozpoczął się dobrymi informacjami. Na działania prowadzone w 2020 roku biblioteka pozyskała już ponad 100 tyięcy złotych ze środków zewnętrznych. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na rozwinięcie rozpoczętego już projektu „Od Mitu do Fantasy”, oraz na projekt poświęcony nowym technologiom i literaturze faktu – „Między książką a blogiem. Od strony drukowanej do internetowej”. Ponadto biblioteka zdobyła fundusze na organizację „Klubu kreatywności” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *