Naciągali na kredyty i prali brudne pieniądze. Straty to około 7 mlilionów złotych.

aresztowanie, grupa przestepcza, grupa przestępcza, pranie brudnych pieniędzy, pomorze, rumia, policja
Reklama
Reklama

Gdańscy policjanci zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Straty, jakie ponieśli pokrzywdzeni oraz instytucje bankowe sięgają 7 mln zł.

Reklama
Reklama

Do biur organizowanych przez grupę przestępczą trafiali klienci w trudnej sytuacji finansowej bez zdolności kredytowej, z negatywną historią w BIK. Członkowie grupy uczestniczyli w zawieraniu umów kredytowych i pożyczek pomiędzy osobami fizycznymi a bankami. Podejrzani prowadzili kilkanaście punktów pośrednictwa, na terenie Gdańska oraz w kilku innych miastach. Według śledczych podejrzani doprowadzili w ten sposób co najmniej 80 osób oraz instytucji bankowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, a straty szacuje się na blisko 7 mln zł.

Policja szacuje, że pokrzywdzonych może być znacznie więcej, dlatego apeluje do potencjalnych pokrzywdzonych o kontakt z najbliższą jednostką Policji.

aresztowanie, grupa przestepcza, grupa przestępcza, pranie brudnych pieniędzy, pomorze, rumia, policja
fot. pomorska.policja.gov.pl

Policjanci do prowadzonego przez prokuraturę śledztwa zatrzymali pięć osób w charakterze podejrzanych. Śledczy oraz biegły z zakresu informatyki weszli równolegle do kilku pomieszczeń, w których działały punkty pośrednictwa kredytowego, w tym do mieszkań podejrzanych. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny oraz zabezpieczyli dokumentację świadczącą o przestępczym procederze. Śledczy zgromadzili w tej sprawie 50 tomów akt (!). Zebrany materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi przedstawić zatrzymanym zarzuty dotyczące oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 100 tys. zł., biżuterię oraz samochód o wartości blisko 40 tys. zł. W biurach zabezpieczono również fałszywe pieczątki firm, kilkadziesiąt kart telefonicznych, telefony komórkowe, komputery, oraz modulator głosu wykorzystywany przy prowadzeniu rozmów telefonicznych.

fot. pomorska.policja.gov.pl

Wczoraj sąd aresztował trzy z pięciu osób zatrzymanych przez policjantów. Są to mieszkańcy Gdańska w wieku 28 i 31 lat. Policja i prokuratura prowadzą dalsze czynności w tej sprawie. Zatrzymanym grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: pomorska.policja.gov.pl / opracowanie własne


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *