Nowe mieszkania komunalne w Rumi! Są pierwsi lokatorzy!

mieszkania komunalne w rumi 2020
Reklama
Reklama

Lokatorzy mogą się już wprowadzać do nowych mieszkań komunalnych przy ul. Żwirki i Wigury w Rumi. Dziś odbyło się oficjalne przekazanie lokali.W poniedziałek (20 lipca) o godzinie 16:00 odbyło się oficjalne przekazanie lokali w budynku komunalnym przy ul. Żwirki i Wigury w Rumi. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz przyszli lokatorzy.

Reklama
Reklama
fot. Urząd Miasta Rumi

Nowe mieszkania komunalne w Rumi – po raz pierwszy od 30 lat!

Budowa nowych mieszkań komunalnych w Rumi to efekt konsekwentnych działań, prowadzonych od 2014 roku i skierowanych głównie na pozyskanie środków finansowych – „chwalił się” w niedawnym komunikacie rumski magistrat. – Pieniądze udało się zdobyć dzięki realizacji programu wprowadzonego przez burmistrza Michała Pasiecznego oraz miejską radę – dodają urzędnicy.

W ramach przedsięwzięcia lokatorzy dawnych mieszkań komunalnych mogli je odkupić za 25% rynkowej wartości. W ten sposób sprzedano 100 lokali za łączną kwotę 3 mln zł. Kolejnym działaniem, które umożliwiło realizację tej inwestycji, było uzyskanie 35-procentowej umarzalnej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wykonawcą inwestycji, który został wybrany w drodze przetargu, jest przedsiębiorstwo Volfram.

fot. Urząd Miasta Rumi


1442 m2 powierzchni użytkowej

W nowo wybudowanym obiekcie znajdują się łącznie 32 lokale komunalne, w tym: 15 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 35 do 44 m², 8 mieszkań trzypokojowych o powierzchni ok. 52 m², 5 mieszkań jednopokojowych o powierzchni ok. 25 m² oraz 4 mieszkania czteropokojowe o powierzchni ok. 68 m². Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań wynosi ponad 1442 m².

– Mamy ogromne potrzeby, jeśli chodzi o mieszkańców, którym musimy pomóc. Są to osoby niepełnosprawne, w ciężkiej sytuacji życiowej, rozbite rodziny. Mieszkania komunalne są potrzebne właśnie po to, aby wspierać te osoby – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

fot. Urząd Miasta Rumi


Kto mógł ubiegać się o mieszkanie komunalne? Kto z nich skorzystał? Jakie były kryteria?

Zgodnie z przyjętą przez Radę Miejską Rumi uchwałą, lokale w nowo wybudowanym budynku są w pierwszej kolejności udostępniane osobom, które:

  • posiadają dochody przekraczające 125% wartości najniższej emerytury w przypadku rodzin i 175% wartości najniższej emerytury w przypadku osób samotnych;
  • zamieszkując dotychczasowe lokale komunalne, nie zalegały z opłatami czynszowymi;
  • należycie wywiązują się z obowiązków nakładanych na najemców.

Nowe lokale komunalne mogą być również przekazywane osobom, które obecnie zajmują inne miejskie lokale będące niezbędne gminie z uwagi na przeznaczenie do modernizacji, rozbiórki lub na sprzedaż.

O zamieszkanie w nowo wybudowanym budynku komunalnym mogli się także ubiegać mieszkańcy, których sytuacja zdrowotna, zwłaszcza niepełnosprawność, predysponuje do najmu lokalu o wysokim standardzie, a także spełniają pozostałe warunki otrzymania lokalu komunalnego.

fot. Urząd Miasta Rumi

Co dalej? Czy będą kolejne mieszkania komunalne w Rumi?

W nowych lokalach zamieszkały zarówno osoby samotne, jak i kilkuosobowe rodziny. Szansą dla kolejnych rumian mających podobne potrzeby będą przyszłe inwestycje.

– Bardzo byśmy chcieli zająć się rewitalizacją osiedla przy ul. Reja. Jest taka koncepcja, aby w partnerstwie publiczno-prywatnym zostały wybudowane kolejne budynki komunalne, a w zamian deweloper, który wejdzie w takie partnerstwo, mógłby budować swoje budynki, na których by zarabiał. Chcielibyśmy to zrealizować, nie obciążając budżetu gminy – podsumowuje Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Wiadomości o inwestycjach w Rumi

Więcej informacji o budowach, remontach i przedsięwzięciach na terenie Rumi przeczytacie w osobnym dziale mojego blogu: Inwestycje.

(źródło: Urząd Miasta Rumi)


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *