Nowe wiaty przystankowe w Rumi

Nowe wiaty przystankowe w Rumi
Reklama
Reklama

Dobra wiadomość dla korzystających z miejskiej komunikacji i autobusów na terenie Rumi. W trzech lokalizacjach w Rumi staną (lub już powstały) nowe wiaty przystankowe.

Możecie z nich skorzystać przy przystankach:

Reklama
Reklama
 • CH „Port Rumia” – Grunwaldzka (w kierunku Rumi)
 • Kościuszki – Kosynierów (w kierunku MOSiR-u)
 • oraz wkrótce: Stara Rumia Cmentarz (w kierunku ronda Płażyńskiego)

Tu warto wyjaśnić, że wiaty przystankowe stawia miasto, a nie ZKM. Jak tłumaczy urząd, nowych wiat byłoby ich więcej. Niestety, co roku gmina zmuszona jest przeznaczać spore fundusze na oczyszczanie i naprawianie dotychczasowych instalacji, niszczonych przez wandali. W 2020 roku było to ponad 40 tysięcy złotych!

Zobacz cały osobny wpis na ten temat: Wandale i uszkodzenia mienia w Rumi. Jaka jest skala problemu?

rumia wandale wiaty przystankowe

Dobrze, że są nowe wiaty, ale…”dlaczego takie wąskie”?

Może to tylko moje wrażenie, ale nowe wiaty wzbudziły dotychczas mieszane reakcje mieszkańców. Z jednej strony – informacja zebrała ponad 120 polubień i serduszek. Z drugiej – mieszkańcy w komentarzach pod komunikatem miasta dość sceptycznie podeszli do nowych wiat. Głównie ze względu na ich szerokość.

 • Szkoda tylko że takie wąskie. Przed deszczem i wiatrem raczej nie ochronią specjalnie
 • Fajnie, że są, ale rzeczywiście wąskie na maksa. Szkoda, bo to niepraktyczne
 • Ani nie chroni to przed deszczem ani przed wiatrem ani przed słońcem. Tak: byle wydać kasę. Projektant głupol, kupujący też.
 • „Współczuję stojącym na przystanku w mocno deszczowy i wietrzny dzień”

To, że komentarze na Facebooku zawierają krytykę albo mają negatywny wydźwięk – w sumie nic nowego. 😉 Tym razem jednak trzeba im trochę przyznać rację- wiaty faktycznie są bardzo wąskie.

Wiata przystankowa na ul. Grunwaldzkiej w Rumi. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Jak wyjaśnia w odpowiedzi urząd, tego typu wiaty montowane są wyłącznie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania dużej np. z powodu wąskiego chodnika lub braku własności ziemi obok. Z tego względu, pełnowymiarowa wiata stanie jedynie przy przystanku Stara Rumia Cmentarz.

Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę starszych mieszkańców, którzy nie zawsze mają siły, aby czekać na stojąco na autobus. Podobno zwracali się do miasta, aby na terenie Rumi pojawiło się więcej wiat. Teraz będą mogli z nich skorzystać. Domniemam, że najlepiej w przyzwoitych warunkach atmosferycznych. 🙂

Wiaty przystankowe i komunikacja miejska w Rumi

A co Wy sądzicie o nowych wiatach przystankowych w Rumi? Czy faktycznie są niepraktyczne, tak jak już sugerowali mieszkańcy? Dajcie znać, jakie macie pomysły związane z komunikacją miejską w Rumi. 🙂

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *