Obchody 4 czerwca w Rumi

Obchody 4 czerwca w Rumi
Reklama
Reklama

Rumia świętowała 30. rocznicę przeprowadzenia pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. Kilkaset osób zebrało się przy Miejskim Domu Kultury w Rumi, by równo o godzinie 12:00 wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.W tym roku przypada 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do sejmu oraz całkowicie wolnych wyborów do senatu, odbywających się po II wojnie światowej. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Wybory, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, zapoczątkowały upadek komunizmu nie tylko w Polsce, ale i państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama
Reklama

Z tej okazji w Rumi odbyły się uroczystości związane ze wspólnym świętowaniem wolności i solidarności. Przy Miejskim Domu Kultury w Rumi zebrało się kilkaset osób, w tym lokalne chóry i zespoły. Równo o godzinie 12:00 wspólnie odśpiewano hymn Polski, czyli Mazurka Dąbrowskiego. Uczestnicy wydarzenia utworzyli także wspólnie żywą, biało-czerwoną flagę.

Wystawa „Droga do wolności”

Do końca czerwca, dzięki uprzejmości Europejskiego Centrum Solidarności, przy Miejskim Domu Kultury w Rumi można również oglądać wystawę fotograficzną, przedstawiającą „Drogę do wolności”. Wstęp wolny!

Główne uroczystości obchodów 30. rocznicy przeprowadzenia pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce odbywają się w Gdańsku, w terminie od 1 do 11 czerwca. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.2019gdansk.pl.

źródło: Urząd Miasta RumiReklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *