Odśnieżanie chodników i ulic w Rumi

Odśnieżanie chodników i ulic w Rumi
Reklama
Reklama

Odśnieżanie chodników i ulic na terenie Rumi to temat, który za każdym razem wzbudza wiele emocji w mieszkańcach. Czy rumskie ulice faktycznie nie są odśnieżane? Gdzie zgłosić takie zaniedbania? Sprawdźmy.

Poniżej publikuję wiadomość od jednego z mieszkańców, Pana Krystiana. Czytelnik napisał do mnie za pośrednictwem fanpage’u, w sprawie odśnieżania chodników w Rumi:

Reklama
Reklama

„Dzisiaj, widząc ten widok, coś we mnie pękło. Starsza pani idzie o lasce i przechodzi na ulicę, bo chodnik nieodśnieżony. Mieszkańcy (oczywiście nie wszyscy) nawet kilka razy dziennie odśnieżają chodniki przylegające do posesji- także te, za które odpowiada miasto Rumia. To wstyd, żeby od początku zimy ani razu nie odśnieżono chodników przy ulicy Andersa oraz przy innych ulicach w Rumi. Podkreślam, ANI RAZU. Ulica również nie jest odśnieżana od wielu dni.
W taki sposób, oszczędzając, można chwalić się zrealizowanymi inwestycjami. Dodatkowo Rumia jako jedno z nielicznych miast/gmin nie przewidziało bonifikat za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. WSTYD!”

Krystian, mieszkaniec Rumi

ul. Andersa w Rumi – zdjęcie przesłane przez czytelnika bloga, Pana Krystiana.

Odśnieżanie na ulicach i chodnikach w Rumi – komentarz miasta

O komentarz w sprawie powyższej wiadomości Pana Krystiana oraz odśnieżania ulic i chodników w Rumi poprosiłem Urząd Miasta. Odpowiedź uzyskałem od Pani Anny Borys, naczelnika Wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta w Rumi:

„Z informacji otrzymanych od Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, które jest odpowiedzialne za odśnieżanie, wynika, że wszystkie miejskie ulice i chodniki są odśnieżane. Dotyczy to również ul. Andersa. Pracownicy dzisiaj próbowali odśnieżyć tamtejszy chodnik mechanicznie, ale zaparkowane auta im to uniemożliwiły. Oczywiście podjęte zostaną kolejne próby.”

Tu od razu dopowiem. Faktycznie, w kilka godzin po zgłoszeniu i interwencji pracowników urzędu, chodnik przy ul. Andersa (o którym w swojej wiadomości napisał do mnie mieszkaniec) został odśnieżony.

Oddaje ponownie „głos” Pani Annie:

Od początku, gdy tylko nastąpiły intensywne opady śniegu, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi przystąpiło do całodobowych działań. Regularnie odśnieżane są gminne ulice i chodniki. Natomiast drogi wojewódzkie i krajowe odśnieżane są przez właściwych zarządców (np. ul. Starowiejska i ul. Dąbrowskiego, na odcinku od DK nr 6 do ul. Starowiejskiej, odśnieżane są przez Zarząd Dróg Wojewódzkich). Z kolei odśnieżanie chodników przylegających bezpośrednio do posesji ciąży na właścicielach tych nieruchomości.

„W pierwszej kolejności PUK odśnieża utwardzone ulice, w tym główne ciągi, po których porusza się komunikacja miejska. Następnie odśnieżane są drogi częściowo utwardzone i drogi gruntowe. Zdarza się jednak, że przejazd pługopiaskarek i traktorów jest niemożliwy z powodu zaparkowanych samochodów, dlatego apelujemy o pozostawianie pojazdów na prywatnych posesjach, co wyeliminuje ten problem. Czasami wystarczy dosłownie jedno auto, by na wąskiej ulicy zablokować przejazd ciężkiego sprzętu.

W ostatnich dniach służby pracują praktycznie przez całą dobę – zaangażowano wszelki dostępny sprzęt (pługopiaskarki i traktory) oraz kilka ekip ręcznych, które oczyszczają przejścia dla pieszych, schody itp. Niestety w przypadku stałych opadów szybkie usunięcie śniegu ze wszystkich miejskich ulic i chodników jest niemożliwe.

Poniżej znajdziecie krótką „ściągawkę” dotyczącą tego, gdzie zgłosić się w przypadku, gdy macie zastrzeżenia dotyczące odśnieżania dokonywanego przez PUK lub osoby prywatne.

Rumia. Gdzie zgłaszać problemy związane z odśnieżaniem?

Problemy związane z odśnieżaniem na terenie Rumi można zgłosić:

  • W Urzędzie Miasta Rumi, pod numerem telefonu 58 679 65 03 / mailem: urzad@um.rumia.pl lub poprzez profil miasta na Facebooku.
  • Straży Miejskiej w Rumi tel. 58 671 94 73

– Prosimy, aby wszelkie nieprawidłowości i uwagi dotyczące odśnieżania dokonywanego przez PUK oraz właścicieli prywatnych nieruchomości były zgłaszane telefonicznie do Urzędu Miasta Rumi lub do Straży Miejskiej w Rumi, co pozwoli na szybkie podjęcie interwencji. Zachęcamy również do przesyłania zgłoszeń mailowo na adres urzad@um.rumia.pl lub Wszystkie sygnały weryfikujemy i podejmujemy właściwe działania – tłumaczy Anna Borys, Naczelnik Wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta w Rumi. – Za wszelkie utrudnienia i niedogodności bardzo przepraszamy. Z góry dziękujemy za wyrozumiałość – dodaje.

O czym jeszcze mówi się w Rumi?

Więcej tematów, o których poruszenie proszą mnie czytelnicy i o których mówi się Rumi znajdziecie w dziale: “Problemy mieszkańców”. Swoje propozycje możecie przesyłać na fanpage’u Tymczasem w Rumi oraz mailowo, na adres: kontakt@tymczasemwrumi.pl.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. Marzena

    Albo Pani Anna Borys, albo pracownicy PUK kłamią. W miejscu ze zdjęcia nigdy nie parkują samochody, jedynie po drugiej strony ulicy na parkingu salonu kosmetycznego, a chodzę tędy co najmniej dwa razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *