Oszustwo na 10 tysięcy złotych. Policja poszukuje sprawcy

rumia pobicie policja
Reklama
Reklama

Nieświadoma zagrożenia mieszkanka Rumi straciła prawie 10 tys. zł. Została oszukana metodą „na policjanta”.

Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej nawiązują z ofiarą kontakt telefoniczny i podają się za członka rodziny czy też za funkcjonariusza Policji. Rzekomy „krewny” (z różnych powodów) nagle potrzebuje pieniędzy. Przekazana lub przelana na wskazany rachunek kwota ma uchronić członka rodziny przed kłopotami. W ostatnim czasie oszuści zmodyfikowali metodę oszustwa i dzwonią w środku nocy. Informują że doszło do wypadku i pilnie są potrzebne pieniądze.

Reklama
Reklama

Pamiętaj! Tak nie działają policjanci! Nie proszą o pieniądze i nie informują o takiej konieczności. Jeśli ktoś prosi Cię o pieniądze przez telefon, natychmiast rozłącz się i dzwoń na numer alarmowy.

W innym przypadku, fałszywy policjant informuje, że oszczędności seniora są zagrożone. Uchronić je może tylko przekazanie ich „funkcjonariuszowi”. Scenariusz obu sytuacji ma takie samo zakończenie – senior pada ofiarą oszusta i traci swoje życiowe oszczędności.

Tak też było w przypadku mieszkanki Rumi z okolic ul. Batorego. Zdarzenie miało miejsce 8 lutego. Kobieta wpierw rozmawiała z fałszywym „funkcjonariuszem”. Ten telefonicznie nakazał jej, aby przekazać pieniądze osobie, która przyjdzie je odebrać. Z rysopisu podanego przez pokrzywdzoną wynika, że kobieta, która odebrała pieniądze miała około 40 lat. Była krępej budowy ciała, wzrost około 155 cm, brązowe krótkie włosy (do szyi, czesane do tyłu), okrągłą twarz. Miała na sobie kurtkę zimową w kolorze szaro-niebieskim. Nie posiadała widocznych znaków szczególnych.

fot. KPP Wejherowo

Osoby, które widziały kobietę opisaną powyżej na ul. Batorego w Rumi i znają jej tożsamość proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Rumi. Numer telefonu: 47 742 99 22, adres e-mail: komisariat.rumia@gd.policja.gov.pl.

Policjanci przypominają

Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

  • pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;
  • nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła;
  • jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym, spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce;
  • funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń powiadom Policję, dzwoniąc na numer 112.

ródło: Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *