Pierwsza w pełni elektryczna śmieciarka już na ulicach dla Rumi

elektryczna smieciarka w mieście rumia
Reklama
Reklama

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi zakupiło ekologiczny pojazd marki Renault Trucks D Wide E-TECH z zabudową jednokomorową Farid. Nowa elektryczna śmieciarka ma umożliwić miejskiej spółce realizację różnych zadań w sposób bardziej przyjazny mieszkańcom i środowisku naturalnemu. Docelowo pojazd będzie obsługiwać kilka tras.

Oficjalne przekazanie rumskiemu PUK-owi w pełni elektrycznej śmieciarki odbyło się 13 stycznia w Sokołowie (powiat pruszkowski). Zakupiony pojazd został wyposażony w zestaw dwóch silników elektrycznych o mocy ciągłej 260 kW i momencie obrotowym 850 Nm, a także w komplet akumulatorów o łącznej pojemności 264 kWh.

Reklama
Reklama
Elektryczna śmieciarka w Rumi
Tak prezentuje się nowo zakupiona elektryczna śmieciarka (fot. Urząd Miasta Rumi)

Firmy takie jak PUK są zobligowane ustawą o elektromobilności do posiadania określonego odsetka pojazdów zeroemisyjnych. Miejską spółkę skłoniły jednak do zakupu przede wszystkim dużo niższe koszty eksploatacji niż w przypadku śmieciarek spalinowych.

Wydatek związany z przejechaniem 100 kilometrów przez elektryczną śmieciarkę może być nawet trzykrotnie mniejszy, zwłaszcza że na regularnej trasie dochodzi do kilkuset zatrzymań i startów. Elektryczne śmieciarki nie wymagają też wymiany oleju ani filtrów. Są również niezawodne, ponieważ mają znacznie mniej części. Dla PUK-u oznacza to mniej kosztownych awarii, pracy serwisu czy napraw.

Elektryczna śmieciarka – widok z boku. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Nie bez znaczenia są także kwestie ekologiczne. Nowy pojazd jest praktycznie bezgłośny i nie emituje spalin, a tym samym nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i globalnego ocieplenia. Również ślad węglowy produkcji elektrycznej śmieciarki jest mniejszy niż spalinowej. Ponadto coraz lepsze technologie recyklingu powodują, że po okresie eksploatacji zużyte akumulatory nie będą ciężarem dla środowiska, ponieważ zostaną bezpiecznie zutylizowane.

(źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *