Polowanie zbiorowe na terenie Rumi

Polowanie zbiorowe na terenie Rumi
Reklama
Reklama

11.12.2021 r. (sobota) na terenie obwodu łowieckiego nr 54 odbędzie się polowanie zbiorowe. Sprawdźcie poniżej, co warto o nim wiedzieć.

Na początek – najważniejsza informacja. Polowanie zostanie zorganizowane 11 grudnia 2021 r. (sobota) od godziny 8:00, przez Wojskowe Koło Łowieckie Nr 350 „Jaźwiec” z Gdyni.

Reklama
Reklama

Polowania zbiorowe to polowania wykonywane z udziałem co najmniej dwóch (grupy) współdziałających ze sobą myśliwych albo myśliwego i „naganiacza”. Ich organizacja jest dozwolona od początku października aż do połowy stycznia (wtedy jest mniejszy ruch „turystyczny”). Odbywają się od wschodu do zachodu słońca. W dniu, w którym odbywa się polowanie zbiorowe, nie wolno polować indywidualnie na tym samym terenie. Polowanie zbiorowe ma swojego „prowadzącego”, który kieruje jego przebiegiem i dba m.in. o bezpieczeństwo czy o to, żeby wydarzenie zostało przeprowadzone w taki sposób, aby nie powodowało szkód w uprawach. Polowanie może być wykonywane z udziałem zarówno „naganki” (grupa, która ma na celu spłoszyć dziką zwierzynę i skierować ją na stanowiska myśliwych), jak i psów. Zasady i przepisy dotyczące przeprowadzania polowania zbiorowego zawarte są m.in. w Rozdziale 5 rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 23 marca 2005 roku w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz.

Gdzie odbędzie się polowanie?

Obwód łowiecki nr 54, na którym odbędzie się sobotnie polowanie (11.12.2021 r.), liczy łącznie 9593 ha i obejmuje m.in. Rumię, Redę, Moście Błota i Kazimierz. Jego granice zostały wyznaczone na mapce poniżej:

źródło: nadlesnictwo.gdansk.lasy.gov.pl

Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem polowania zbiorowego obszar, na którym odbywa się polowanie powinien zostać odpowiednio oznakowany tablicami ostrzegawczymi. Stanowi to obowiązek dzierżawca lub zarządcy obwodu łowieckiego. Nie obowiązuje przy tym ustawowy zakaz wejścia do lasu w czasie polowań.

O planowanym polowaniu zbiorowym w Rumi poinformował w swoim komunikacie Urząd Miasta Rumi: „Na podstawie art. 42ab ust. 2 ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1683) burmistrz Rumi podaje do publicznej wiadomości, że 11.12.2021 r. (sobota) od godziny 8:00 na terenie obwodu łowieckiego nr 54 obejmującego Rumię, Redę, Moście Błota i Kazimierz – odbędzie się polowanie zbiorowe, organizowane przez Wojskowe Koło Łowieckie Nr 350 „Jaźwiec” z Gdyni. Burmistrz zawiadamia niezwłocznie dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego o wniesionym przez właściciela, posiadacza albo zarządcę gruntu sprzeciwie do organizowanego polowania zbiorowego, przekazując mu ten sprzeciw wraz z uzasadnieniem. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego przy organizacji polowania zbiorowego uwzględnia sprzeciw, gdy wykonanie polowania będzie zagrażało bezpieczeństwu lub życiu ludzi.”

Kontakt do Wojskowego Koła Łowieckiego Nr 350 „Jaźwiec” z Gdyni znajduje się na stronie Nadleśnictwa Gdańsk (kliknij, aby przejść).

(źródło: UM Rumia, Nadleśnictwo Gdańsk. Zdjęcie tytułowe autorstwa: Lina Kivaka z Pexels)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *