Czym jest pudełko życia w Rumi? Gdzie je odebrać?

pudełko życia, rumia, dla mieszkancow, zdrowie
Reklama
Reklama

Niewielkie czerwone opakowanie, rzucające się w oczy naklejki oraz prosty formularz. Z tych trzech elementów składa się zestaw nazywany pudełkiem życia, który ułatwia służbom medycznym niesienie pomocy. Mimo że w Rumi pudełka są bezpłatnie wydawane, to wciąż korzysta z nich stosunkowo niewielu mieszkańców. Ratownicy medyczni przekonują, że warto się w nie wyposażyć.

Czym jest „pudełko życia”?

„Pudełko Życia” to program, którego realizacja rozpoczęła się w Rumi 11 kwietnia 2018 roku. Jest on dedykowany osobom powyżej 65. roku życia oraz osobom niepełnosprawnym. Głównym celem projektu jest ułatwienie niesienia pomocy wspomnianym mieszkańcom w sytuacji zagrożenia ich zdrowia lub życia.

Reklama
Reklama

Gdzie dostać pudełko życia w Rumi?

Zestaw można bezpłatnie pobrać w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi przy ulicy Sobieskiego 7 (pokój 010, poziom -1). Składa się z plastikowego pojemnika, karty informacyjnej oraz dwóch naklejek przeznaczonych do umieszczenia na lodówce i drzwiach wejściowych. Pozwala to służbom zlokalizować pudełko, w którym znajdą informacje, takie jak: kontakt do rodziny, zdiagnozowane choroby i uczulenia, a także listę przyjmowanych leków.

Ważne jest, by wypełnioną kartę informacyjną włożyć do pudełka, a pudełko do lodówki. Ten prosty sposób przechowywania informacji medycznej pozwoli na szybsze i łatwiejsze udzielenie pomocy. Jest to drobna czynność, która naprawdę może uratować życie.

Ważne prawidłowe oznaczenie

Przejrzysty system przechowywania informacji medycznej pozwala na szybsze i łatwiejsze udzielanie pomocy, a co za tym idzie – rośnie szansa na efektywne działania ratujące życie i zdrowie poszkodowanych. Mimo że z początku inicjatywa wzbudzała spore zainteresowanie, to do tej pory Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi wydał około 1000 z przygotowanych 3000 pudełek życia. Wśród tych, którzy je odebrali, są osoby zawdzięczające mu życie.

– Niejednokrotnie ułatwiło to ratownikom medycznym, w czasie udzielania pacjentowi pomocy, zapoznanie się z przewlekłymi chorobami oraz przyjmowanymi na stałe lekami – opowiada Marcin Wójcik, koordynator zespołów ratownictwa medycznego szpitala w Wejherowie. – Posiadanie przez pacjenta pudełka życia umożliwia więc szybsze wdrożenie postępowania ratunkowego. Istotne jest rzetelne wypełnienie formularza, dlatego warto go uzupełnić z pomocą lekarza rodzinnego lub bliskich.  Wraz ze wszystkimi ratownikami medycznymi gorąco zachęcamy do udziału w projekcie. Zapewnijmy sobie i bliskim bezpieczeństwo w przypadku udzielania pomocy.

(wpis opracowałem na podstawie informacji prasowej Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *