Rowerowy Maj 2021. Kto zwyciężył w Rumi?

Rowerowy Maj 2021. Kto zwyciężył w Rumi?
Reklama
Reklama

Za nami ogólnopolska akcja Rowerowy Maj! To już VII edycja największej w Polsce kampanii promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli.

Zasady „Rowerowego Maja” są bardzo proste. Przez cały miesiąc ponad 230 uczestników akcji – przedszkolaków oraz nauczycieli – dojeżdżało do swoich placówek ekologicznym środkiem transportu. Mógł to być rower, hulajnoga, rolki, wrotki czy deskorolka. Każdy uczestnik, który w maju dotarł na lekcje w sposób aktywny, każdorazowo otrzymał naklejkę do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat. Im lepsza frekwencja, tym większa była szansa na zdobycie dodatkowych nagród.

Reklama
Reklama

Nauka, dobre nawyki i…wpływ na środowisko!

Projekt stanowi połączenie elementów rywalizacji i edukacji z zabawą. „Rowerowy Maj” nie tylko uczy więc dobrych i zdrowych nawyków, ale też skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do prorowerowych inwestycji.

W tegorocznej kampanii uczestniczyły 33 miejscowości, w tym Rumia – już po raz drugi. Lokalna odsłona „Rowerowego Maja” została zrealizowana w trzech przedszkolach publicznych: „Pod Topolą”, „Słonecznej Jedynce” i „Bajce”. Wszystkie te placówki otrzymały stojaki na hulajnogi oraz stojaki na rowery, a do udziału zgłoszonych zostało ponad 210 dzieci i blisko 30 nauczycieli.

– To jest ważne, żeby przyjeżdżać do przedszkola hulajnogą, bo nogi będą trochę mocniejsze. To jest też dobre dla Ziemi, bo nie spala się drzew – tłumaczy swój udział w kampanii 5-letni Bartek.

Ostatecznie aktywny udział w projekcie wzięły 232 osoby z 12 grup. Jest to liczba uczestników, którzy chociaż raz dotarli do swoich placówek, przemieszczając się ekologicznym środkiem transportu. Przedszkole „Bajka” wykazało się największym zaangażowaniem w akcję. Tamtejsza grupa „Kubusie” może się pochwalić frekwencją na poziomie 54,7%. W przedszkolu znalazła się również nauczycielka i troje dzieci, które zgromadziły wszystkie naklejki, nie odpuszczając ani jednego przejazdu.

Inauguracja akcji „Rowerowy Maj” w Rumi (fot. UM Rumi)

„Misje dodatkowe” 😉

Oprócz naklejek za frekwencję mali rumianie mogli otrzymać odznaczenia za wykonanie dwóch dodatkowych zadań. Pierwszym z nich było wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój Rowerowy Maj”, ukazującej aktywność fizyczną podejmowaną w ramach kampanii. Natomiast drugą dodatkową naklejkę mogły otrzymać dzieci, które wykażą się znajomością zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię. W tym zadaniu także wyróżnione zostało przedszkole „Bajka”.

Okazją do zdobycia takiej wiedzy są warsztaty i spotkania organizowane przez uczestniczące w projekcie placówki, np. z udziałem przedstawicieli policji, straży miejskiej czy środowiska kolarskiego.

Zwieńczeniem akcji jest wręczenie nagród wszystkim uczestnikom projektu oraz dodatkowe wyróżnienie maluchów i grup posiadających najwyższą frekwencję. Wszystkie dzieci otrzymały dzwonki rowerowe oraz dyplomy. Ponadto najaktywniejszym grupom i uczestnikom wręczone zostały plecaki, odblaskowe zawieszki i gry tematyczne. Z kolei na użytek przedszkoli urząd miasta przekazał zestawy edukacyjne, w tym tzw. autochodziki oraz miniznaki drogowe.

(fot. UM Rumi)

Do udziału w akcji zachęcał m.in. wiceburmistrz Rumi, Piotr Wittbrodt.

– Za nami drugi „Rowerowy Maj” w Rumi. Podczas tej edycji wielu spośród was wykazało się ogromnym zaangażowaniem i zapałem, dojeżdżając do swoich przedszkoli bez względu na pogodę. Niestraszny był wam ziąb czy deszcz. Udowodniliście w ten sposób, że jest to dla was naprawdę ważne, dlatego jestem przekonany, że ten dobry nawyk przemieszczania się rowerem czy hulajnogą na tyle wszedł wam w krew, że będziecie kontynuować tę aktywność przez kolejne miesiące – mówił podczas wręczenia nagród Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych. –Dziękuję wam, uczestnikom, a także opiekunom i rodzicom, którzy motywowali was do tej aktywności. Mam też nadzieję, że w przyszłym roku wykażecie się co najmniej takim samym zapałem, a do kampanii dołączą kolejne placówki – podsumował.

(wpis opracowałem na podstawie informacji Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *