Imprezy, kultura i rozrywka

Rumia Comic Con 2022. Prelekcje, pokazy filmowe, warsztaty, strefa gier i inne

Rumia Comic Con 2022. Prelekcje, pokazy filmowe, warsztaty, strefa gier i inne
Reklama Reklama

Biblioteka Rumia zaprasza na piątą edycję festiwalu komiksowego Rumia Comic Con! W czasie tego święta popkultury uczestnicy będą mogli posłuchać rozmów i wykładów, obejrzeć filmy oraz wystawy, wziąć udział w warsztatach, zakupić nowości i archiwalia, pograć w gry video oraz gry fabularne.

Rumia Comic Con to atrakcje dla osób w każdym wieku, zorganizowane w świetnie skomunikowanej Stacji Kultura. Festiwal odbędzie się w sobotę 12 marca, ale Biblioteka zaplanowała pierwsze atrakcje wcześniej.

– Stawiamy na komiks! Skupiamy się na historiach, sztuce, procesie twórczym, autorach i czytelnikach. Wśród atrakcji między innymi: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty dla osób w każdym wieku, wystawa, gry fabularne oraz gry video. W strefie targowej będzie można nabyć komiksy archiwalne oraz nowości, zdobyć autografy i rysografy – przekonują organizatorzy.

Rumia Comic Con: Warsztaty Cosplay

Cosplay (jap. kosupure) to tworzenie strojów umożliwiających wcielanie się w ulubione postaci. Cosplay może odnosić się do każdej sytuacji, w której ważną rolę odgrywa strój i zmiana charakteru, a miejscem występu nie zawsze jest scena. Cosplayerzy inspiracje czerpią z wielu źródeł, a najpopularniejszymi z nich są komiksy, seriale, filmy aktorskie, animowane oraz gry wideo.

(materiały organizatora)

Marzysz o tym, by wcielić się w swoją ulubioną postać?

Zapraszamy na warsztaty dla początkujących w Stacji Kultura23 i 24 lutego, na godzinę 16:00.
Na zajęciach nauczymy się szycia ręcznego oraz podstawowych technik i obsługi narzędzi do tworzenia własnych strojów. Samodzielnie stworzymy sakwę cosplayera oraz przypinkę ze znakiem rozpoznawczym.
Warsztaty poprowadzi Justyna Kieczmer-Kalisz, rumska cosplayerka i rekonstruktorka historyczna, której pasją jest tworzenie różnych strojów i rekwizytów związanych z historią lub postaciami ze świata filmów, gier oraz książek.

Liczba miejsc ograniczona!
Wymagane zapisy mailowe: zapisy@bibliotekarumia.pl
Wiek uczestników: 13+

Rumia Comic Con: Jak zrobić zina?

Zine – słowo pochodzące od angielskiego magazine. Jest to mała forma publikacyjna, najczęściej wydawana, drukowana i wykonywana własnym sumptem. Ziny są synonimem niezależności oraz doskonałym narzędziem ekspresji.

Warsztaty z Łukaszem Kowalczukiem

Zajęcia dla osób, które chcą odkryć radość robienia zinów lub mają ochotę stworzyć własną małą publikację, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego warto mierzyć siły na zamiary i jak pokazać swoje dzieła całemu światu, a jednocześnie nie zbankrutować. W trakcie warsztatów każdy stworzy minizina! Ważne – nie skupiamy się tylko na komiksach, nie wymagamy doświadczenia ani umiejętności tzw. „ładnego rysowania”.

Reklama Reklama

Warsztaty odbędą się w Stacji Kultura 15 i 16 lutego, w godzinach 11:00-14:00.

Liczba miejsc ograniczona!
Wymagane zapisy mailowe: zapisy@bibliotekarumia.pl
Wiek uczestników: 13+

Comic Con: Cyberpunk

Kojarzy się dziś najczęściej z wydaną przez CD Projekt grą Cyberpunk 2077. Jednak hasło Cyberpunk określa znacznie szersze zjawisko. To przede wszystkim kierunek w kulturze, odmiana fantastyki naukowej skupiającej się na negatywnych konsekwencjach funkcjonowania ludzi w otoczeniu zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej. W tym kontekście gra Cyberpunk 2077 doskonale wpisuje się w założenia gatunku podobnie jak kultowa seria filmów Matrix, napisanych i wyreżyserowanych przez siostry Wachowskie.

Jednym z gości Rumia Comic Conu będzie Bartosz Sztybor – autor scenariuszy do oficjalnych komiksów Cyberpunk 2077 wydawanych przez Dark Horse Comics. Pracuje on również przy serialu animowanym osadzonym w tym uniwersum – w tym roku premiera na Netfliksie.

Japoński cyberpunk – esencja z ducha maszyny

Agnieszka Kiejziewicz, filmoznawczyni i wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, opowie o estetyce, założeniach i rozwoju japońskiego cyberpunku: „Początki japońskiego odpowiednika gatunku to śmiałe produkcje Shigeru Izumiyi, Sōgo Ishiiego oraz Shinyi Tsukamoto – tworzących jeszcze przed sukcesem Ghost in the Shell i (niesłusznie) pomijanych w medialnym dyskursie o cyberpunkowej popkulturze. Kontynuacją tematu jest rozwój cyberpunkowej animacji, która jasno zarysowała pytanie o człowieczeństwo androida oraz wydźwięk społeczny dynamicznej technologizacji życia codziennego”.

Comic Con: Moc atrakcji

Przewidujemy atrakcje na każdym piętrze i w niemal każdym pomieszczeniu Stacji Kultura. Rozpoczniemy, tradycyjnie już, od pokazu kreskówek na sali głównej. Potem odbędą się tam spotkania z autorami oraz prelekcje. Między innymi panel poświęcony nowościom wydawniczym oraz wykład na temat tworzenia gier video. W „podziemiach” będzie można zagrać w retro gry video, które dostarczy gdyński sklep Joystick. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy gier „bez prądu” – do dyspozycji będą stanowiska z grami planszowymi, bitewnymi oraz fabularnymi.

Strefa targowa to ponad 20 stoisk z komiksami oraz gadżetami. Nowości i archiwalia oferować będą nie tylko wydawcy czy sklepy, ale również sami autorzy. Rumia Comic Con nie jest festiwalem, na którym stoi się w kilometrowych kolejkach po autograf ulubionego twórcy. Wśród potwierdzonych gości są między innymi: Maria Rostocka, Jakub Rebelka, Unka Odya, Łukasz Godlewski, Bartosz Sztybor, Łukasz Mazur, Piotr Nowacki. Ostatnia trójka wymienionych tworzy kolektyw Pokembry, który poprowadzi całodniowe warsztaty z tworzenia komiksów. To jednak na pewno nie wszystko…

Rumia Comic Con 5, sobota, 12 marca 2022, godz. 10:30 – 19:00. Miejsce: Biblioteka Rumia – Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2.

źródło: materiały organizatora / Stacja Kultura w Rumi

Daj znać innym mieszkańcom!


Co sądzisz na ten temat?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

21 + = 24