Rumia – miasto oczytanych i inteligentnych ;)

stacja kultura w rumi
Reklama
Reklama

Mieszkańcy Rumi są wyjątkowo zaczytani – tak wynika z danych zaprezentowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rumi. Okazuje się, że rumianie nie tylko czytają coraz więcej książek, ale też coraz częściej odwiedzają zarówno Stację Kultura, jak i pozostałe filie placówki.


Statystyka nie kłamie?

W 2018 roku rumska biblioteka w każdej sferze prowadzonej działalności odnotowała jeszcze lepsze wyniki, niż w roku poprzedzającym. Z usług jednostki skorzystało 12 728 aktywnych czytelników (wzrost o 13%), wypożyczonych zostało 171,6 tys. książek (wzrost o 8%), a organizowane przez placówkę wydarzenia przyciągnęły 17 tys. uczestników (wzrost o 4 tys.). Przeprowadzonych zostało również dwa razy więcej warsztatów, a w lekcjach bibliotecznych wzięło udział  3470 uczniów (o 800 więcej). Filie miejskiej biblioteki odnotowują łącznie ponad 12 tys. odwiedzin każdego miesiąca, a strona internetowa 124 tys. wejść.

Reklama
Reklama

Bogata oferta, którą tworzą nie tylko książki

Mimo, iż ogólnie w ogólnopolskim czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa, w rumskiej bibliotece notuje się stały rozkwit. Oznacza to, że nie tylko udaje się zatrzymać obecnych miłośników książek, ale także pozyskać nowych. Jak to możliwe? Zdaniem kierownictwa jednostki, imponujące wyniki to efekt bogatej oferty. Poza obszernym księgozbiorem, w rumskich bibliotekach można wypożyczyć grę planszową, film czy płytę muzyczną. Ponadto organizowane są spotkania autorskie, wykłady, koncerty, różnorodne warsztaty oraz lekcje biblioteczne skierowane do zróżnicowanych grup. To także zasługa zaangażowanych bibliotekarzy, którzy każdego roku odbywają co najmniej kilka szkoleń.

Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi:

– Już piąty rok z rzędu odnotowujemy bardzo dobre wyniki, przy czym trzeba pamiętać, że ogólnopolski trend jest spadkowy, a my na tle innych miast wypadamy wyjątkowo dobrze. Nasze wydarzenia kulturalne i edukacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Również w przestrzeni wirtualnej obserwujemy ogromną aktywność. Niewątpliwie jest to zasługa bibliotekarzy, którzy wsłuchują się w oczekiwania czytelników i starają się im sprostać, ale też wspaniałego miejsca z ogromnym potencjałem, jakim jest Stacja Kultura. To również zasługa władz miasta, które dostrzegają potrzeby mieszkańców i zapewniają finasowanie naszych działań na odpowiednim poziomie.”

Najświeższym sukcesem biblioteki jest zdobycie dotacji na realizację projektów kulturalnych. Dzięki pieniądzom pozyskanym z Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Książki, jednostka zrealizuje kolejne wyjątkowe przedsięwzięcia.

Zobacz: Projekt Stacji Kultura z ponad 30 tysiącami dofinansowania!

stacja kultura, tango, walentynki

Warto wspomnieć, że Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi również w 2017 roku mogła się pochwalić znakomitymi wynikami czytelnictwa. W powiecie wejherowskim bezkonkurencyjnie zajmowała pierwsze miejsce. Znakomicie prezentowała się także na tle całego województwa, wyprzedzając nawet biblioteki z największych metropolii. Pełne zestawienie można znaleźć na tej stronie: http://www.wbpg.org.pl/tresc/statystyka-za-rok-2017.

Zdjęcie tytułowe: Paweł Jałoszewski / sikorawnetrza.com, źródło informacji: Urząd Miasta w Rumi, Stacja Kultura w Rumi

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *