Rumska bohaterka skończyła 101 lat

Rumska bohaterka skończyła 101 lat
Reklama
Reklama

Aleksandra Sychowska, z domu Dąbrowska, urodziła się 20 lutego 1922 roku w Warszawie. Duży wpływ na jej życie miał wybuch Powstania Warszawskiego, do którego dołączyła jako ochotniczka. Pod pseudonimem „Oleńka” pełniła funkcję łączniczki na terenie Śródmieścia. O swoich wspomnieniach opowiedziała przed kamerą w ramach cyklu „Świadkowie historii”.

(źródło: informacja prasowa / Urząd Miasta Rumi)

Reklama
Reklama

Po wojnie Aleksandra Sychowska zamieszkała w Kościerzynie. Pracowała jako księgowa w Wydziale Finansów tamtejszego urzędu gminy, a później jako instruktor w Kościerskim Domu Kultury – głównie na terenach wiejskich powiatu. Wolny czas spędzała na uprawianiu działki. Interesowała się też współczesną polityką, a swoje przemyślenia na ten temat opisywała w wierszach.

Ma dwóch synów, pięcioro wnucząt oraz czworo prawnucząt. Do Rumi przeprowadziła się w 1998 roku. Zamieszkała u młodszego syna, w domu przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego, co biorąc pod uwagę jej powstańczą przeszłość, wydaje się nieco symboliczne. Obecnie, z racji wieku, pani Aleksandra z trudem się porusza i bardzo słabo widzi, dlatego wymaga niemal całodobowej opieki.

Z okazji urodzin jubilatka otrzymała kwiaty oraz kosz podarunkowy. Prezent i życzenia w imieniu władz miasta przekazał 101-latce wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

WIĘCEJ O HISTORII RUMI

W kategorii bloga „Historia Rumi” publikuję stare fotografie Rumi, materiały wideo z dawnych lat czy porównania „kiedyś i dziś”.  W swoich artykułach opisuje także pewne charakterystyczne zjawiska, które zachodziły w Rumi na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wszystkie materiały dostępne są za darmo.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *