Rumska „Siódemka” z zielonym patio i dofinansowaniem!

Rumska „Siódemka” z zielonym patio i dofinansowaniem!
Reklama
Reklama

Projekt „Zielone patio” Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi zwyciężył w konkursie „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura”, w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców. Teraz otrzyma wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura” odbywał się w ramach projektu Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki pn. „Miasto z klimatem”. Jednostki samorządu terytorialnego, zaangażowane w adaptację do zmian klimatu, mogły w sumie liczyć na 10 mln zł dofinansowania w dwóch kategoriach konkursowych: dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców i do 100 tys. mieszkańców.

Reklama
Reklama

Warunkiem udziału w konkursie „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura” (to druga część programu NFOŚiGW pn. „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”), było posiadanie przygotowanych do realizacji projektów z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury. W programie przewidziano dotacje w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 1 mln zł na realizację jednego projektu.

Ogłoszenie zwycięzców konkursu NFOŚiGW odbyło się on-line 2 listopada br. podczas spotkania aktywnych ekologicznie miast, członków Porozumienia Burmistrzów.

Zielone patio w Szkole Podstawowej nr 7 w Rumi

W kategorii miast do 100 tys. mieszkańców, wygrało miasto Rumia z projektem pn. „Zielone patio – Szkoła Podstawowa nr 7 w Rumi”. W ramach rozpoczętej już inwestycji, dotychczas utwardzone, szczelne patio szkolne zostanie przekształcone w przyjazny dla środowiska teren z nowymi nawierzchniami przepuszczalnymi, ścieżkami i zielenią oraz małą architekturą. Elementem wyróżniającym ten projekt jest zagospodarowanie części patio na tzw. suchy ogród deszczowy oraz dwa ogrody deszczowe w pojemnikach, w których będą posadzone rośliny hydrofitowe.

Całkowita wartość przedsięwzięcia to 213 tys. zł, a dofinansowanie z NFOŚiGW wyniesie 106 tys. zł.

Tak powstaje zielone patio przy Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi (fot. SP nr 7 w Rumi)

Inne wyróżnione miasta i projekty

W tej samej kategorii (do 100 tys. mieszkańców), NFOŚiGW wyróżnił dodatkowo siedem projektów z sześciu miejscowości, są to: Bogatynia (woj. dolnośląskie), Żuromin i Łomianki (woj. mazowieckie) dwukrotnie Nowy Sącz (woj. małopolskie), Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie), Olesno (woj. opolskie).

Zwycięzcą w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców zostało miasto Wałbrzych (woj. dolnośląskie), którego projekt pn. „Zielone podwórka – parki kieszonkowe w starych dzielnicach Wałbrzycha” obejmuje utworzenie czterech parków kieszonkowych. W ramach inwestycji tereny miejskie, które nie były do tej pory użytkowane, zostaną przekształcone w obszary zielone. Całkowity koszt projektu to prawie 2,9 mln zł, z czego NFOŚiGW sfinansuje 1 mln zł.


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *