Rusza budowa węzła integracyjnego w Rumi Janowie! Sprawdź najważniejsze informacje!

węzeł-integracyjny-rumia-janowo-inwestycja-budowa-przetarg-tunel-w-janowie-3
Reklama
Reklama

Rozpoczyna się realizacja największej w historii Rumi inwestycji, czyli budowy węzła integracyjnego z tunelem! 18 marca została podpisana umowa z przedsiębiorstwem budowlanym Budimex, a prace mają ruszyć już na dniach.Kto wybuduje węzeł w Janowie? Podpisano umowę!

Przygotowania do inwestycji zakończyły się w lutym tego roku. Wówczas wyburzona została dawna siedziba Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” (kliknij po więcej informacji). Równolegle dobiegła końca analiza propozycji złożonych w ramach przetargu. Spośród pięciu zainteresowanych, którzy przedstawili oferty opiewające na kwoty od niespełna 61 do 91 milionów złotych, wybrany został Budimex. Zwieńczeniem tych przygotowań było uroczyste podpisanie umowy, w którym uczestniczyli dyrektor zespołu projektów Wojciech Kołacki oraz burmistrz Michał Pasieczny.

Reklama
Reklama
Podpisanie umowy na budowę węzła integracyjnego w Rumi Janowie. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Budowa węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie. Co przewiduje projekt?

W ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem w Janowie, który połączy dwie części miasta, powstaną również m.in. parkingi, ścieżki rowerowe, kładki dla pieszych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe. Projekt przewiduje także znaczącą przebudowę infrastruktury wokół dworca kolejowego w Rumi, gdzie przybędzie m.in. miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych.

węzeł integracyjny rumia janowo inwestycja budowa przetarg tunel w janowie
Wizualizacja węzła komunikacyjnego w Rumi Janowie. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Celem inwestycji jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwa będzie również integracja różnych środków transportu. Oznacza to, że powstanie funkcjonalny i spójny system komunikacji drogowej, a co za tym idzie – zwiększy się liczba pasażerów, a zmniejszą się korki i emisja spalin.Węzeł integracyjny w Rumi Janowie. Etapy prac.

Ze względu na bardzo szeroki zakres prac, realizacja inwestycji została podzielona na etapy. W pierwszej kolejności zbudowany zostanie układ drogowy w okolicach garaży przy ulicy Gdańskiej. Przebudowana zostanie również tamtejsza infrastruktura podziemna, a na terenie byłego ogniska szkolno-wychowawczego powstanie parking. Nie zabraknie też oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Prace spowodują, że dojazd do garaży będzie utrudniony, a chwilami nawet niemożliwy.

Równolegle wykonawca rozpocznie budowę ulicy Oliwskiej na odcinku od ulicy Gdańskiej do ulicy Łużyckiej oraz budowę ulicy Łużyckiej. Tam również powstanie oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, chodniki i zatoki parkingowe, a także nasadzenia. Wspomniane ulice zostaną wyłączone z ruchu, możliwy będzie jedynie dojazd do okolicznych posesji. Mieszkańcy chcący dotrzeć do ulicy Wyszeckiego będą mogli skorzystać z nowego układu drogowego w obrębie garaży przy ulicy Gdańskiej.

Węzeł komunikacyjny w Rumi Janowie. Kiedy koniec budowy? Jakie terminy? Ile kosztuje?

Prace rozpoczną się 23 marca (w poniedziałek). Efekt końcowy będzie widoczny najprawdopodobniej w październiku 2022 roku. Koszt inwestycji to prawie 61 milionów złotych. Do tej pory udało się zdobyć na ten cel unijną dotację w wysokości ponad 17 milionów złotych, kwota dofinansowania może się jeszcze zwiększyć.

Zobacz jak będzie wyglądał węzeł w Janowie! [WIZUALIZACJA]:

źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi

Zobacz:


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

2 Comments

  1. Mieszkanka Rumi

    Cudowna wiadomość 🙂 Szczególnie, że ten tunel wiele mi ułatwi.

  2. Kulka

    Pięknie to wygląda 👌👌

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *