Budżet Obywatelski 2020 w Rumi. Jak wydać 1,5 miliona złotych?

budżet obywatelski rumia, bo 2020, projekty inwestycyjne, inwestycje
Reklama
Reklama

Ruszyła szósta edycja Budżetu Obywatelskiego w Rumi! Od 1 do 30 kwietnia każdy mieszkaniec miasta może złożyć projekt własnego autorstwa i zmienić swoja okolicę!

Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu miasta Rumia, o której przeznaczeniu zdecydują w głosowaniu mieszkańcy. Biorąc udział w przedsięwzięciu, rumianie mają realną szansę zrealizować własne pomysły oraz zmienić wizerunek otoczenia. Projekt inwestycyjny i projekt prospołeczny w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec miasta Rumi.

Reklama
Reklama

Nowości w Budżecie Obywatelskim 2020 w Rumi

Zgodnie z zapowiedziami, tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego w Rumi doczekała się kilku zmian. Do najważniejszych modyfikacji wprowadzonych do jej regulaminu należą:

  • Zwiększenie maksymalnej wartości projektów inwestycyjnych. Ze względu na rosnące ceny robót i materiałów budowlanych, maksymalna wartość tych projektów została zwiększona z 250 do 300 tysięcy złotych.
  • Wydłużenie maksymalnego czasu realizacji zadań z 12 do 24 miesięcy (w wyjątkowych przypadkach).
  • Ograniczenie liczby tzw. projektów szkolnych, czyli inwestycji realizowanych na terenie placówek edukacyjnych, do jednej rocznie. Do realizacji zostanie przeznaczony tylko ten projekt szkolny, który uzyska najwięcej głosów. Ponadto, placówka edukacyjna na terenie której został zrealizowany zwycięski projekt, będzie mogła zaproponować kolejną koncepcję dopiero po upływie 2 lat.
  • Wprowadzanie papierowych kart do głosowania, jako uzupełnienia do formy elektronicznej. Dzięki temu osoby, którym głosowanie internetowe sprawia pewne trudności, będą mogły przyjść do miejskich jednostek i tam w tradycyjnej formie oddać głos.

Tak samo jak w poprzednich edycjach przedsięwzięcia, do dyspozycji rumian jest 1,5 mln zł. Pieniądze te dają lokalnej społeczności realną szansę na realizację własnych pomysłów, które mogą poprawić komfort życia wszystkich mieszkańców miasta. 

Pomysły mogą dotyczyć zarówno kwestii inwestycyjnych, takich jak place zabaw, ścieżki rowerowe, boiska czy remonty chodników, jak i spraw prospołecznych w postaci zajęć rekreacyjnych, warsztatów plenerowych oraz koncertów. W pierwszym przypadku szacowana wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć 300 tysięcy złotych, a w drugim kwota jest ograniczona do 50 tysięcy.

Jak i gdzie złożyć projekt?

Projekt może złożyć każdy rumianin, bez względu na wiek. Wystarczy zebrać 15 podpisów i w terminie od 1 do 30 kwietnia przedłożyć odpowiedni dokument. Formularze zgłoszeniowe i listy poparcia można pobrać na stronie https://rumia.budzet-obywatelski.org/wszystko-o-budzecie/do-pobrania lub odebrać w Biurze Obsługi Mieszkańców. Wypełniony formularz zgłoszeniowy w wersji papierowej należy składać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rumi. Natomiast projekt w wersji elektronicznej można przesłać na adres mailowy: budzetobywatelski@rumia.eu lub uzupełnić za pośrednictwem strony internetowej https://rumia.budzet-obywatelski.org/.

Jaki jest kolejny etap?

Następnym etapem BO 2020 w Rumi będzie głosowanie, które potrwa od 9 do 23 września. Więcej informacji na temat przedsięwzięcia można uzyskać na stronie: www.rumia.budzet-obywatelski.org oraz pod numerem telefonu 58 679 65 76.

źródło: rumia.eu

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *