Spektakl „Obóz”. Kiedy i gdzie go obejrzeć w Rumi?

Spektakl „Obóz”. Kiedy i gdzie go obejrzeć w Rumi?
Reklama
Reklama

Miejski Dom Kultury w Rumi oraz Pomorski Teatr Nobilis zapraszają na spektakl pt. „Obóz” w reżyserii Piotra Lewickiego.

(informacja prasowa)

Reklama
Reklama

Spektakl „Obóz” to kolejna produkcja teatru działającego przy Miejskim Domu Kultury w Rumi. Tym razem artyści poruszają bardzo ważny we współczesnym świecie temat wojny i traumy nią spowodowanej.

Przedstawienie opowiada historie Ludy – dziewczyny, która podczas drugiej wojny światowej razem z matką Hanną trafiła do obozu koncentracyjnego Birkenau w Oświęcimiu. Po wojnie słuch o Hannie, która opuściła Birkenau w marszu śmierci zaginął, a Luda musiała uczyć się żyć w powojennym świecie. Pomagała jej w tym osoba zastępująca matkę – pani Bogumiła. Los sprawił ze wiele lat później biologiczna matka odnalazła się, a Luda, zwana w Polsce Lidią musiała podjąć decyzje: kto jest dla niej prawdziwą matką? Ta, która ją urodziła, czy ta, która ją wychowała? 

Scenariusz jest na podstawie wspomnień osób, które przeżyły obóz w Oświęcimiu. My opowiadamy o obozie szerzej . Mówimy o życiu w obozie, ale też o traumie, która towarzyszy ludziom po obozie. Opowiadamy o tym, czym jest wojna i do czego doprowadza, w szerokim tego słowa znaczeniu. To bardzo aktualny temat na dzisiejsze czasy – mówi Piotr Lewicki, reżyser i autor scenariusza. – Zapraszam na przedstawienie osoby, które są wrażliwe i analizują otaczającą nas rzeczywistość – dodaje.

W spektaklu występują Agnieszka Babicz i Angelika Weichbrodt. Aktorki w przejmujący sposób prezentują historię matki i córki, którym wojenny los nie oszczędził traumatycznych przeżyć.

– Wcielam się w rolę dwóch matek głównej bohaterki – Hanny i Bogumiły – mówi Agnieszka Babicz. – Jeśli ktoś chce przeżyć naprawdę mocne emocje, wzruszyć się, a nawet czasami rozzłościć, popłakać, to zapraszam na ten spektakl. Jest oczyszczający, szczególnie w dzisiejszych czasach – podkreśla aktorka.

Spektakl „Obóz”. Od lewej Agineszka Babicz, Angelika Weichbrodt. (fot. MDK Rumia)

Spektakl „Obóz”

  • Scenariusz i reżyseria: Piotr Lewicki 
  • Obsada: Angelika Weichbrodt, Agnieszka Babicz-Stasierowska, Piotr Lewicki
  • Premiera spektaklu 28 października (piątek) o godz. 18.00 na Scenie Fundacji Dla Was (Rumia, ul. Pomorska 11, dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo) Bilety wstępu – 25zł.
  • Spektakl 29 października (sobota) godz. 18.00 w Fundacji Dla Was (Rumia, ul. Pomorska 11, dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo) Bilety wstępu – 25zł.

Przedstawienie produkowane przez Pomorski Teatr Nobilis z Rumi będzie prezentowane również w ramach Lekcji z Kulturą dla uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych. Scenariusz został napisany na podstawie autentycznych wspomnień i wypowiedzi więźniów nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Spektakl przy Miejskim Domu Kultury w Rumi powstał przy wsparciu Starostwa Powiatu Wejherowskiego, Miasta Rumia, Fundacji dla Was.

(wpis opracowałem na podstawie informacji prasowej MDK Rumia)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *