Imprezy, kultura i rozrywka

Spektakl „Obóz”. Kiedy i gdzie go obejrzeć w Rumi?

Spektakl „Obóz”. Kiedy i gdzie go obejrzeć w Rumi?
Reklama Reklama

Miejski Dom Kultury w Rumi oraz Pomorski Teatr Nobilis zapraszają na spektakl pt. „Obóz” w reżyserii Piotra Lewickiego.

(informacja prasowa)

Spektakl „Obóz” to kolejna produkcja teatru działającego przy Miejskim Domu Kultury w Rumi. Tym razem artyści poruszają bardzo ważny we współczesnym świecie temat wojny i traumy nią spowodowanej.

Przedstawienie opowiada historie Ludy – dziewczyny, która podczas drugiej wojny światowej razem z matką Hanną trafiła do obozu koncentracyjnego Birkenau w Oświęcimiu. Po wojnie słuch o Hannie, która opuściła Birkenau w marszu śmierci zaginął, a Luda musiała uczyć się żyć w powojennym świecie. Pomagała jej w tym osoba zastępująca matkę – pani Bogumiła. Los sprawił ze wiele lat później biologiczna matka odnalazła się, a Luda, zwana w Polsce Lidią musiała podjąć decyzje: kto jest dla niej prawdziwą matką? Ta, która ją urodziła, czy ta, która ją wychowała? 

Scenariusz jest na podstawie wspomnień osób, które przeżyły obóz w Oświęcimiu. My opowiadamy o obozie szerzej . Mówimy o życiu w obozie, ale też o traumie, która towarzyszy ludziom po obozie. Opowiadamy o tym, czym jest wojna i do czego doprowadza, w szerokim tego słowa znaczeniu. To bardzo aktualny temat na dzisiejsze czasy – mówi Piotr Lewicki, reżyser i autor scenariusza. – Zapraszam na przedstawienie osoby, które są wrażliwe i analizują otaczającą nas rzeczywistość – dodaje.

W spektaklu występują Agnieszka Babicz i Angelika Weichbrodt. Aktorki w przejmujący sposób prezentują historię matki i córki, którym wojenny los nie oszczędził traumatycznych przeżyć.

– Wcielam się w rolę dwóch matek głównej bohaterki – Hanny i Bogumiły – mówi Agnieszka Babicz. – Jeśli ktoś chce przeżyć naprawdę mocne emocje, wzruszyć się, a nawet czasami rozzłościć, popłakać, to zapraszam na ten spektakl. Jest oczyszczający, szczególnie w dzisiejszych czasach – podkreśla aktorka.

SpektaklObóz”. Od lewej Agineszka Babicz, Angelika Weichbrodt. (fot. MDK Rumia)

Spektakl „Obóz”

  • Scenariusz i reżyseria: Piotr Lewicki 
  • Obsada: Angelika Weichbrodt, Agnieszka Babicz-Stasierowska, Piotr Lewicki
  • Premiera spektaklu 28 października (piątek) o godz. 18.00 na Scenie Fundacji Dla Was (Rumia, ul. Pomorska 11, dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo) Bilety wstępu – 25zł.
  • Spektakl 29 października (sobota) godz. 18.00 w Fundacji Dla Was (Rumia, ul. Pomorska 11, dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo) Bilety wstępu – 25zł.

Przedstawienie produkowane przez Pomorski Teatr Nobilis z Rumi będzie prezentowane również w ramach Lekcji z Kulturą dla uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych. Scenariusz został napisany na podstawie autentycznych wspomnień i wypowiedzi więźniów nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Spektakl przy Miejskim Domu Kultury w Rumi powstał przy wsparciu Starostwa Powiatu Wejherowskiego, Miasta Rumia, Fundacji dla Was.

(wpis opracowałem na podstawie informacji prasowej MDK Rumia)

Reklama Reklama
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *