W Rumi 15-letni rowerzysta potrącił kobietę. Trafiła do szpitala.

potracenie przez rowerzyste rumia tymczasem w rumi maj 2020
Reklama
Reklama

Przed sądem rodzinnym i nieletnich będzie tłumaczyć się 15-latek. Mieszkaniec Rumi jadąc rowerem po chodniku, potrącił pieszą kobietę, która z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.We wtorek (26 maja) po godzinie 16:00 oficer dyżurny Komisariatu Policji w Rumi został poinformowany o potrąceniu pieszej na ul. Grunwaldzkiej. Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze ruchu drogowego, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przeprowadzili oględziny oraz wykonali dokumentację fotograficzną. Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że 15-latek jadąc rowerem po chodniku, prawdopodobnie nie ustąpił 26-letniej pieszej pierwszeństwa, w wyniku czego doszło do jej potrącenia. Poszkodowana doznała obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala.

Reklama
Reklama

Policjanci sprawdzili, czy nieletni miał uprawnienia do kierowania rowerem. Po chwili okazało się, że nie miał uprawnień — karty rowerowej. Teraz sprawą zajmą się policjanci ds. nieletnich, którzy po wykonaniu wszelkich ustaleń, w sprawie okoliczności zdarzenia, niewykluczone, że skierują sprawę 15-latka do sądu dla nieletnich.

Kiedy rowerzysta może poruszać się po chodniku?

Policjanci przypominają, że zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym rowerzysta może jechać chodnikiem tylko w przypadku kiedy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem i wózkiem rowerowym – jest karta rowerowa, w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Ważnym jest, aby każdy rowerzysta po ukończeniu 10 lat posiadał uprawnienia do kierowania rowerem, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że zna on przepisy panujące na drodze i będzie ich przestrzegał, a przy tym nie będzie nikogo narażał na niebezpieczeństwo udziału w zdarzeniu drogowym.

Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu roweru, kiedy chowamy go do piwnicy czy zostawiamy przed sklepem. Ofiarami przestępców stają się osoby, najczęściej takie, które niewłaściwie zabezpieczają cenne przedmioty. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej, a przede wszystkim naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *