W Rumi mówią „nie” dla nielegalnych plakatów wyborczych

W Rumi mówią „nie” dla nielegalnych plakatów wyborczych
Reklama
Reklama

Wybory parlamentarne coraz bliżej. Kampania wyborcza trwa, a na ulicach pojawia się coraz więcej ogłoszeń z wizerunkami kandydatów do sejmu i senatu. Urząd Miasta Rumi zapowiedział walkę z zamieszczaniem plakatów poza wyznaczonymi do tego miejscami. 

Zakaz rozmieszczania plakatów i haseł wyborczych na zarządzanych przez miasto przystankach komunikacji publicznej, sygnalizacji świetlnej, a także słupach oświetleniowych, energetycznych i telekomunikacyjnych obowiązuje od 18 września 2019 roku.

Reklama
Reklama

Zarządzenie w tej sprawie zostało wydane głównie z uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ w poprzednich latach to właśnie przy głównych ulicach Rumi najczęściej można było uświadczyć materiały promujące poszczególnych działaczy i polityków, co często dekoncentrowało kierowców. Mieszkańcy sygnalizowali również, że liczba plakatów o tej tematyce jest po prostu zbyt duża, a po kilku tygodniach zaśmiecają one miasto.

– Jednym z elementów każdej kampanii wyborczej są rozmieszczane w przestrzeni publicznej plakaty. W Rumi już od 4 lat wywieszanie takich materiałów na zarządzanych przez miasto terenach jest mocno ograniczone. Mimo to niektóre podmioty i ugrupowania polityczne przysłaniają w ten sposób infrastrukturę drogową i słupy ogłoszeniowe, traktując je jak swoją własność – komentuje sytuację urząd.

W tym roku problem dotyczy głównie 14 słupów ogłoszeniowych zarządzanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi. Ich maksymalne wymiary sięgają 190 centymetrów wysokości i 4 metrów w obwodzie, ponadto są zlokalizowane przy ruchliwych ulicach: Starowiejskiej, Grunwaldzkiej, I Dywizji Wojska Polskiego, Gdańskiej, Pomorskiej, Placu Kaszubskim, Towarowej, Tysiąclecia, Kamiennej i Górniczej. To powoduje, że słupy ogłoszeniowe stanowią atrakcyjną przestrzeń reklamową, a niektórzy uznają je za niczyje.

Jak informuje MOSiR, w ciągu ostatnich trzech miesięcy 80% plakatów wywieszanych bez zgody zarządcy stanowiły materiały ugrupowań politycznych. Zazwyczaj były to zaproszenia na spotkania, wiece lub happeningi. Miejska jednostka usuwa takie plakaty na własny koszt, a wskazanego na plakacie organizatora upomina o zakazie.

Jak zamieścić plakat na słupach ogłoszeniowych w Rumi?

Osoby i podmioty zainteresowane zamieszczeniem na słupach ogłoszeniowych jakichkolwiek materiałów każdorazowo muszą zwrócić się w tej sprawie pisemnie (ul. Mickiewicza 49), telefonicznie (58 771 17 36) lub mailowo (mosir@rumia.eu) do recepcji MOSiR-u. Jeśli nie ma przeciwwskazań do ich rozpowszechniania, ze zleceniodawcą ustalane są szczegóły dotyczące liczby i wielkości plakatów, okresu ich wywieszenia oraz wysokości opłaty związanej z usługą.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów prasowych Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *