„Takie Tam” w Rumi, czyli szyderczy manifest

Magdalena Bochan-Jachimek podczas monodramu
Reklama
Reklama

Miejski Dom Kultury w Rumi zaprasza na monodram Magdaleny Bochan-Jachimek pt. „Takie tam”.

„Takie tam” to monodram pełen autoironicznego humoru i cięty komentarz na temat sztuki i artystów. A jednocześnie wyraz wiary w znaczenie kultury we współczesnym świecie.

Reklama
Reklama

Lekarze – tak. Nauczyciele – oczywiście. Kierowcy autobusów – bez wątpienia. Ale czy artyści są komukolwiek potrzebni? I co to w ogóle znaczy – artysta?

Budżety miast są drenowane przez instytucje kultury. W zamian za ów drenaż mieszkańcy otrzymują wyroby niepewnej jakości: niejasne spektakle, podejrzane wystawy i nudne koncerty. Produkty artystyczne, które po wyjściu kwituje się słowami „takie tam”. A przecież mamy za mało przedszkoli i żłobków. Dziurawe jezdnie niszczą zawieszenia, a średnia wieku personelu medycznego zbliża się do 120 lat. Po co wydawać pieniądze na kulturę?

Monodram Magdaleny Bochan-Jachimek to szyderczy manifest sprzeciwiający się sprzeniewierzaniu publicznych środków. To protest przeciwko grantozie. Oraz ukłon w stronę kibiców Pogoni Szczecin. Spektakl powinien się rozpocząć od pokazu tańca współczesnego, jednak tancerka… nie wytrzymuje i zaczyna monolog o tym, jak jej praca jest postrzegana przez resztę społeczeństwa. Na scenie zobaczymy zatem i taniec, i śpiew, i stand-up i jeszcze kilka innych form scenicznych. A skoro to spektakl o sztuce, to jego finał powinien przynieść to, co według starożytnych było najważniejsze: katharsis.

Twórcami spektaklu są osoby, które od lat zajmują się sztuką i są związani z nią w sposób, którzy z angielska można określić jako „love&hate relationship”. Warto przyjść i sprawdzić, która strona tego związku jest nam bliższa. Pośmiać się i wzruszyć, i posłuchać historii o kibicach Pogoni Szczecin.

Spektakl „Takie tam.” w Rumi odbędzie się 14.09.2023 (czwartek), o godz. 18.00. Miejsce: MDK Rumia, ul. Adama Mickiewicza 19. Wstęp wolny!

Wykonanie: Magdalena Bochan-Jachimek. Tekst: Szymon Jachimek. Reżyseria: Agnieszka Płoszajska. Scenografia: Izabela Smużny. Muzyka: Julita Zielińska. Choreografia: Joanna Czajkowska
Produkcja: Magdalena Bochan-Jachimek. Koprodukcja: Teatr BOTO. Plakat: Marcin Salwin. Zdjęcie: Jerzy Bartkowski. Produkcja spektaklu została dofinansowana ze środków Marszałka Województwa Pomorskiego i Miasta Sopot. Premiera: 6 listopada 2021 roku w Teatrze BOTO.

Koncerty, imprezy i wydarzenia w Rumi

O tym, gdzie w Rumi (i bliskiej okolicy) warto spędzać wolny czas i jakie są najważniejsze wydarzenia kulturalne i rozrywkowe w Rumi dowiecie się w kategorii: Impreza, wydarzenia i kultura (kliknij, aby przejść).

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *