Umowa podpisana! W Rumi powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych

Umowa podpisana! W Rumi powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych
Reklama
Reklama

W Rumi wkrótce rozpocznie się budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością. Na stworzenie takiego miejsca Urząd Miasta Rumi zdobył blisko 3-milionowe dofinansowanie.Aktualizacja, 08.01.2021:

Mamy potwierdzenie z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. 🙂

Reklama
Reklama

Rumia otrzyma 2 937 754,87 zł z Funduszu Solidarnościowego na utworzenie ośrodka wsparcia – Centrum opiekuńczo mieszkalnego. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich podpisał stosowną umowę. Dzięki pozyskanym środkom w naszym mieście powstanie dom dla 23 mieszkańców o specjalnych potrzebach. Będzie to innowacyjna forma pomocy dla osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin.

(źródło)

Treść wpisu z 13.11.2020 r.:

Czym są centra opiekuńczo-mieszkalne?

Głównym celem ministerialnego programu pod nazwą „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” jest uzupełnienie ogólnopolskiego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością o zapewnienie im możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego. Docelowo w całym kraju powstanie prawdopodobnie kilkanaście takich obiektów, w tym jeden na terenie Rumi.

Kto skorzysta z centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Rumi?

Tutejsze centrum przeznaczone będzie dla dorosłych rumian ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Osoby korzystające z programu, oprócz profesjonalnego wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych oraz kompetencji społecznych, otrzymają również możliwość spróbowania samodzielnego życia.

– Planujemy zbudować ten obiekt mieszkalny na gminnych działkach, a następnie w pełni go wyposażyć i dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. W nowo utworzonym centrum opiekuńczo-mieszkalnym będą do dyspozycji 23 miejsca, w tym 8 pobytu całodobowego oraz 15 pobytu dziennego. Wydzielone zostaną również pomieszczenia dla personelu – mówi Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych. – W budynku znajdzie się m.in. jadalnia, sala warsztatowa, pokój wyciszenia, gabinet psychologa oraz pokoje 1- i 2-osobowe. Nie zabraknie też windy – dodaje.Odpoczynek dla rodziców i opiekunów

Zgodnie z założeniami projektu, działalność centrum opiekuńczo-mieszkalnego ma nie tylko zapobiegać stygmatyzacji oraz izolacji osób z niepełnosprawnością w ich środowisku, ale również zapewnić odpoczynek ich rodzicom i opiekunom.

– Ten program stanowi odpowiedź na potrzeby zgłaszane podczas lokalnych konsultacji z udziałem tej grupy mieszkańców. Mamy nadzieję, że centrum będzie dużym wsparciem dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci i oni sami mogli uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Do tej pory miasto nie posiadało takiego obiektu – podkreśla zastępca burmistrza. – Ministerialne dofinansowanie w wysokości 2,5 mln zł otrzyma również tutejszy Caritas. Dzięki tym pieniądzom, we współpracy z MOPS-em w Rumi, wyremontowane i zaadaptowane zostaną nowe pomieszczenia w siedzibie przy ul. ks. Gierosa. Tym samym zwiększy się liczba osób mogących skorzystać z codziennego wsparcia. Jestem przekonany, że dzięki tym działaniom jakość życia naszych niepełnosprawnych mieszkańców oraz ich rodzin znacząco się polepszy – podsumowuje Piotr Wittbrodt.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Rumi. Kiedy ruszy budowa, a kiedy się zakończy?

Prace związane z budową i wyposażeniem centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego rozpoczną się w styczniu 2021 roku, a zakończą w grudniu 2022 roku

Wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych

Ustawa dotycząca utworzenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Fundusz ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku fundusz wsparto kwotą ok. 1,15 mld zł. Jest on zasilany z części składki odprowadzanej od wynagrodzeń na Fundusz Pracy. Dzięki temu pomoc osobom niepełnosprawnym zwiększyła się o ok. 650 mln złotych rocznie.

(wpis na blogu opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi, zdjęcie tytułowe: pexels.com)


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *