W Rumi powstanie nowy budynek MOPS

W Rumi powstanie nowy budynek MOPS
Reklama
Reklama

Jak poinformowały władze miasta, wkrótce powstanie nowa siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi. Przetarg na jej budowę na ma zostać ogłoszony jesienią.

Przez wiele lat klienci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi chcąc skorzystać z kompleksowego wsparcia jednostki, musieli krążyć pomiędzy kilkoma filiami. Budynki nie tylko były od siebie oddalone, ale i niedostosowane do potrzeb zainteresowanych oraz pracowników.

Reklama
Reklama

– Nasze obecne filie są zlokalizowane w siedmiu miejscach. W sześciu budynkach nie są spełnione podstawowe standardy, a nasza główna siedziba nie może być dalej eksploatowana ze względu na stan techniczny. Konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu, który i tak nie da nam dodatkowej powierzchni. Ponadto, dwie siedziby są wynajmowane na wolnym rynku, co wiąże się z wysokimi kosztami – mówi Gabriela Konarzewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi.

Jak ma wyglądać nowa siedziba MOPS w Rumi?

Nowoczesny, 4-kondygnacyjny budynek ma powstać przy ulicy Ślusarskiej 2, w miejscu dotychczasowej siedziby głównej.  

– Zgodnie z założeniami całkowita powierzchnia budynku wyniesie ponad 1800 m2, a użytkowa blisko 1600 m2. Będzie to przestrzeń do pracy dla około 90 zatrudnionych. W budynku znajdzie się winda i sanitariaty, wszystko w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół obiektu powstanie parking, chodniki, tereny zielone i ogrodzenia. Natomiast dotychczasowe budynki MOPS-u, które znajdują się przy ulicy Ślusarskiej, zostaną rozebrane – wymienia Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych.  

Budynek ma się składać z prefabrykatów zapewniających ograniczenie do minimum niekorzystnego oddziaływania inwestycji na środowisko. Ogrzewanie nowego MOPS-u miałoby się opierać na powietrznej pompie ciepła. Planowany jest też montaż instalacji fotowoltaicznej, co zaopatrzyłoby budynek we własną energię elektryczną. Użyte materiały budowlane, instalacyjne i wykończeniowe, a także zastosowane technologie, mają zagwarantować odpowiedni standard oraz niskie koszty eksploatacji i utrzymania obiektu.

– Trzeba pamiętać, że mówimy tutaj o tworzonym przez nas programie funkcjonalno-użytkowym, na którego podstawie ogłoszony zostanie przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Mogą więc wystąpić pewne różnice pomiędzy naszymi założeniami a dokumentacją projektową – podkreśla wiceburmistrz Rumi.

Kiedy powstanie nowa siedziba MOPS w Rumi?

Przygotowania niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji dokumentów zakończą się we wrześniu, natomiast przetarg zostanie ogłoszony najprawdopodobniej jesienią. Przewidywany czas realizacji to dwa lata od podpisania umowy. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych gminy.

– Sprawy z zakresu usług społecznych i wypłat świadczeń w końcu będzie można załatwić w jednym miejscu. Utworzymy specjalne stanowisko do pierwszego kontaktu. Zapewnione zostaną pokoje do rozmów indywidualnych, pomieszczenia do pracy z rodziną, poczekalnia, kącik zabaw dla dzieci. Pracownicy będą bardziej dyspozycyjni, ponieważ nie będzie już konieczności przemieszczania się między filiami, a tym samym poprawi się organizacja pracy oraz nasza efektywność. Warunki obsługi klientów znacząco się poprawią. Będzie komfortowo i bezpiecznie – zapewnia Gabriela Konarzewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi. – Mamy też z tyłu głowy, że do naszej jednostki trafia coraz więcej zadań. Są to liczne projekty unijne oraz działania związane z rosnącymi potrzebami określonych grup społecznych. Aby je realizować, musimy zatrudniać nowych specjalistów, a tym samym zapewnić im odpowiednie warunki pracy. W obecnych siedzibach nie ma na to szans – podsumowuje.

(źródło: Urząd Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *