Ważne zmiany przy tunelu w Rumi Janowie

Ważne zmiany przy tunelu w Rumi Janowie
fot. UM Rumia
Reklama
Reklama

W czwartek (27 czerwca) o godzinie 9:00 wprowadzona zostanie korekta w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej przy węźle integracyjnym w Rumi-Janowie, na skrzyżowaniu ulic: Sobieskiego, Gdańskiej i Polnej.

Zmiana cyklu będzie polegać na wydłużeniu światła zielonego dla kierowców przemieszczających się z Gdyni w kierunku Wejherowa w szczycie popołudniowym oraz dla pojazdów wyjeżdżających z tunelu w obu kierunkach w szczycie porannym.

Reklama
Reklama

Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ na wyjeździe z ulic Polnej i Gdańskiej będą funkcjonować światła przecinające się.

Zmiany w sygnalizacji świetlnej przy tunelu w Rumi Janowie
Zmiany w sygnalizacji świetlnej przy tunelu w Rumi Janowie (fot. UM Rumia)

Celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie przepustowości skrzyżowania.

– Po pierwsze wprowadzony zostanie trochę dłuższy cykl świateł, czyli zielone światła dla poszczególnych kierunków będą wydłużone, dzięki czemu więcej aut w ciągu godziny będzie mogło przejechać przez skrzyżowanie. Po drugie wprowadzone zostanie równocześnie zielone światło dla wyjazdu z tunelu w Janowie oraz naprzeciwko, z wyjazdu z parkingu od strony lasu i karczmy. Do tej pory te oba wyjazdy miały „swoje” zielone światło – tłumaczy Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Dlaczego nie wprowadziliśmy możliwości jazdy z obu pasów spod tunelu w kierunku Gdyni? Ponieważ wtedy, zgodnie z przepisami, dla pieszych przechodzących przez przejście trzeba uruchomić czerwone światło, a następnie włączyć dodatkowe zielone, specjalnie dla nich. To by spowodowało, że w tym czasie ruch byłby wstrzymany dla wszystkich kierunków – dodaje.

Węzeł integracyjny i tunel w Rumi Janowie są dostępne dla kierowców od 26 października 2022 roku. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ponad 60 milionów złotych, a jego kluczowym elementem jest stworzenie tunelu pod torami i przystankiem SKM. Władze nazywają ją „epokową inwestycją”– tunel połączył dwie części miasta i docelowo ma rozładować ruch na drodze wojewódzkiej nr 468 (była droga krajowa nr 6).

(wpis opracowałem na podstawie komunikatu Urząd Miasta Rumi)

Co jeszcze dzieje się w Rumi?

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. mj

    a czy wiadomo może coś o tym przystanku widmo przy wyjeździe z tunelu? od roku tylko stoi i niszczeje, raz nawet zaczął się składać jak domek z kart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *