Więcej o historii Rumi. Biblioteka z dofinansowaniem na projekty!

Więcej o historii Rumi. Biblioteka z dofinansowaniem na projekty!
Reklama
Reklama

Biblioteka miejska w Rumi uzyskała granty na realizację nowych projektów związanych z lokalną historią. Jesienią tego roku mieszkańcy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat dziejów lotniska na Zagórzu oraz dziedzictwa cystersów w Rumi.

Dodatkowe dofinansowanie pochodzi z programu „Patriotyzm Jutra”. W ramach przyznanych środków, Biblioteka zrealizuje dwa interdyscyplinarne projekty historyczne. Dotyczą one ruin XV-wiecznej cysterskiej świątyni w Rumi oraz przedwojennego lotniska, którego jedynym obecnym śladem jest zwyczajowa nazwa dzielnicy: „Lotnisko”.

Projekty objęte grantami:

 • „Skrzydła nad polskim Wybrzeżem – dzieje lotniska w Rumi Zagórzu”
 • „Historia ukryta w ruinach – cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski”

Połączenie warsztatów, wykładów i konferencji pozwoli na zaprezentowanie szerszego kontekstu dotyczącego historii zakonu oraz dziejów lotnictwa sportowego i cywilnego, które w dwudziestoleciu międzywojennym obsługiwało rozbudowującą się Gdynię. Dzięki interdyscyplinarnym warsztatom mieszkańcy będą mieli możliwość nie tylko wsłuchania się w historię, ale także aktywnego i twórczego jej doświadczania.

W trakcie warsztatów z kaligrafii i iluminacji odkryją tajniki pracy w skryptoriach i kancelariach średniowiecznych; nauczą się posługiwać różnymi krojami pisma średniowiecznego, a nawet pisać gęsim piórem. Z kolei w ramach warsztatów modelarskich wykonają modele samolotów związanych z rumskim lotniskiem. Obiekt ten był szczególny dla historii Pomorza i Polski – był kuźnią młodych talentów z Aeroklubu Gdańskiego, wybitnych sportowców. Ich sylwetki zostaną zaprezentowane w ramach wystawy plenerowej pt. „Kadeci, sportowcy, bohaterowie – rumscy piloci”.

Autorami i koordynatorami projektów są: Justyna Sychowska, na co dzień pracującą w dziale gromadzenia biblioteki oraz dyrektor biblioteki Dariusz Rybacki. Ich realizacja rozpocznie się wczesną jesienią tego roku. 

Historia Rumi

W kategorii bloga “Historia Rumi” publikuje stare fotografie Rumi, materiały wideo z dawnych lat czy porównania “kiedyś i dziś”.  W swoich artykułach opisuje także pewne charakterystyczne zjawiska, które zachodziły w Rumi na przestrzeni ostatnich 30 lat. To tu dowiesz się także na temat historii powstania Rumi, najważniejszych wydarzeniach z przeszłości, miejscach czy osobach. [Kliknij, aby przejść do kategorii HISTORIA RUMI].

 • Jak obiecali, tak zrobili. Rumski zabytek “pod ochroną”
 • Rumia. Saperzy sprawdzają Górę Markowca [ZDJĘCIA]
 • Jak wyglądała budowa Centrum Handlowego Port Rumia? [ZDJĘCIA]
 • Pawilony przy ul. Pomorskiej
 • “Literka” – jedna z pierwszych księgarni w Rumi Janowie

(wpis przygotowałem na podstawie informacji prasowej Stacji Kultura w Rumi. Zdjęcie tytułowe: Dariusz Rybacki)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *