Zaślubiny Polski z morzem. Historyczny pociąg w Rumi. [ZDJĘCIA]

rumia zaslubiny z morzem pociag (2)
Reklama
Reklama

Zdjęcie tytułowe: Stacja Kultura w Rumi / fot. Aga Doborzyńska

Reklama
Reklama


10 lutego, około godz. 8:10, przez Rumię przejechał historyczny pociąg kierujący się z Gdańska do Pucka – autentycznego miejsca zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku. Jego pasażerami, tak jak przed laty, był m.in. generał Józef Haller i władze województwa.

Pomimo, że pociąg nie zatrzymał się w Rumi, został entuzjastycznie przywitany przez biało-czerwony tłum. 🙂 Wśród pojawili się m.in. przedstawiciele władz miasta, członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, nauczyciele, uczniowie i reprezentanci miejskich jednostek.

rumia zaslubiny z morzem pociag
fot. Urząd Miasta Rumi
fot. Urząd Miasta Rumi
fot. Urząd Miasta Rumi


Historyczny pociąg wjeżdża do Rumi. Zobacz nagranie [WIDEO]:

100. rocznica ponownych zaślubin Polski z morzem

Główne uroczystości związane z setną rocznicą ponownych zaślubin Polski z morzem odbywają się dziś w Pucku. Biorą w nich udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele władz na Pomorzu.

W sto lat po zaślubinach, w sto lat po zamianie wiosła kaszubskiego rybaka strzegącego polskiego wybrzeża w czasie zaborów na broń polskiego marynarza my, mieszkańcy Pucka chcemy przypomnieć Pomorzanom i wszystkim Polakom o znaczeniu naszego miasta w historii i w osiąganiu niepodległości. Dlatego przygotowaliśmy wiele wydarzeń mniej i bardziej oficjalnych. Takich, które trafią do każdego pokolenia i pozwolą poczuć dumę z naszego miejsca na Ziemi – opowiada Hanna Pruchniewska, Burmistrz Miasta Puck. Szczegóły dotyczące uroczystości dostępne są na stronie: https://zaslubiny.miastopuck.pl/.


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *