Zatańcz jak dworzanin. Kontredanse, tańce i bale

Zatańcz jak dworzanin. Kontredanse, tańce i bale
Reklama
Reklama

Miejski Dom Kultury w Rumi zaprasza na naukę tańca historycznego i cykliczne spotkania z tańcem dawnym w Rumi.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 21 października, godz. 15.00 – 18.00, w budynku Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Poznasz na nim tańce dawne i pobawisz się tańcząc kontredanse. Organizatorem wydarzenia jest Kobiecy Geniusz.

Reklama
Reklama

Czym są „kontredanse”? (ang. country dances; fr. contredanse) To tańce popularne między 1651 a 1820 rokiem. Wymyślone w Anglii, powędrowały do Francji, a stamtąd na całą Europę i do Ameryki.
Są to proste tańce o powtarzalnych figurach, tańczone często przez dowolną liczbę par. Ich główną rolą była przyjemność i socjalizowanie się z otaczającymi ludźmi. Tańczono je na balach, w domu z przyjaciółmi i w długie wieczory, ale także w ogrodach i na piknikach.

Dla kogo są zajęcia? Dla wszystkich! Tańce są bardzo proste, nie potrzebne jest żadne doświadczenie. Zabierz ze sobą dobry humor, wygodne buty na zmianę i przekonaj się sam. Koszt – obowiązuje składka po 10 zł od osoby dorosłej, na koszty organizacyjne.

Zajęcia prowadzi Anna Pawlak – swoją przygodę z tańcem dawnym rozpoczęła w 2003 roku w Trójmiejskim Zespole Tańca Dawnego Chastelana, gdzie tańczyła głównie tańce włoskie XV i XVI wieku. Dziś całą energię wkłada w kontredanse (samych choreografii Playforda jest aż ponad tysiąc). Z wykształcenia historyk i historyk sztuki – dlatego oprócz praktyki lubi także zgłębiać historię stojącą za konkretnymi stylami tańca (kto, jak, kiedy i dlaczego). Krzyczy tylko w dobrym celu – wywołując kolejne figury tańca.

Co jeszcze dzieje się w Rumi?

W kategorii “Imprezy, kultura i rozrywka” dowiesz się więcej na temat tego, gdzie w Rumi warto spędzać wolny czas. Jakie są najważniejsze wydarzenia kulturalne w Rumi? Kiedy odbędzie się koncert Twojego ulubionego zespołu? Kliknij, aby przejść.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *