Zatańczyli do poezji…z SMSów! Magiczny spektakl w Stacji Kultura!

Zatańczyli do poezji…z SMSów! Magiczny spektakl w Stacji Kultura!
Reklama
Reklama

W środowy wieczór 12 czerwca za sprawą poezji, obrazów i tańca, przestrzeń Stacji Kultura nabrała niecodziennej magicznej atmosfery. Roztańczone uczestniczki projektu „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec.” opowiedziały historię, zainspirowaną miłosną poezją Pawła Huelle wysyłaną… esemesami.Premiera spektaklu tanecznego była uroczystym zwieńczeniem projektu, na który rumska biblioteka otrzymała dofinansowanie z Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019. Młodzież przygotowywała się do spektaklu przez 3 miesiące. W tym czasie wzięła udział w bardzo różnorodnych warsztatach m.in. w tanecznych, choreograficznych, performatywnych i kostiumograficznych. Uczestniczyła również w spektaklach tanecznych wystawianych w Operze Bałtyckiej czy w Sopockim Teatrze Tańca.

Reklama
Reklama

Myśl przewodnią spektaklu stanowiła twórczość Pawła Huelle. Artysty nie mogło oczywiście zabraknąć także na premierze. To doskonale znany pisarz, autor sztuk teatralnych i esejów. „Obłoki jasne nad tobą” stanowi drugi w jego karierze tomik poezji, a jego prapremiera odbyła się w maju 2018 r., właśnie w Stacji Kultura. Wydarzenie stało się inspiracją do przeniesienia poezji i obrazów na język tańca.

Spektakl ilustrujący słowa poety przygotowali doświadczeni choreografowie: Andrzej Morawiec i Agata Gregorkiewicz. Wyjątkowego charakteru nadały także specjalnie przygotowane na tę okazję kostiumy.  Poprzez ruch,  gest i taniec młode artystki przekazały emocje, nastroje i obrazy wyłaniające się z tomiku. Ważną rolę pełniła muzyka. Były to interpretacje utworów Bacha, wybitnej pianistki Ewy Pobłockiej, która była adresatką wierszy przesyłanych esemesami. To ona namówiła autora do wydania utworów drukiem.

Jak tłumaczy Kinga Lanc, autorka i koordynatorka projektu, poprzez połączenie poezji z tańcem chciała pokazać, iż biblioteka może być niekończącą się skarbnicą inspiracji.

Realizacja projektu okazała się fantastyczną przygodą zarówno dla młodzieży, jaki i wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Połączył on wiele niezwykle kreatywnych i mądrych twórców. Młodzież miała okazję pracować z prawdziwymi profesjonalistami, co zaowocowało wspaniałym widowiskiem – opowiada. – Słowo, które jest sercem biblioteki, jest nośnikiem myśli, idei, historii, a one mogą stać się pretekstem do bardzo różnorodnych działań twórczych. To wzajemne przenikanie się różnych dziedzin sztuki jest niezwykle interesujące i inspirujące. – tłumaczy Pani Kinga.

Biblioteka przygotowała dla uczestniczek wyjątkową niespodziankę- tomiki poezji „Obłoki jasne nad tobą.”, specjalnie dodrukowane na okoliczność premiery. Każda z młodych tancerek otrzymała tomik z autografem Pawła Huelle.

źródło: Stacja Kultura w Rumi


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *