„Zieleń na mur-beton” w Rumi. Przybędzie prawie 100 drzew!

„Zieleń na mur-beton” w Rumi. Przybędzie prawie 100 drzew!
Reklama
Reklama

W Rumi zakończyła się pierwsza edycja miejskiej akcji społecznej „Zieleń na mur-beton”.

Aby dołączyć do przedsięwzięcia, chętni musieli przekazać dowolną kwotę na zakup drzew lub krzewów, usługę ich posadzenia bądź przygotowanie terenu zielonego. Pozostałymi kwestiami, takimi jak zasadzenie odpowiednich roślin czy wybór miejsca, zajęli się pracownicy urzędu.

Reklama
Reklama

– Głównym celem akcji „Zieleń na mur-beton” jest przeciwdziałanie zmianom klimatu i poprawa jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Przedsięwzięcie stanowi również odpowiedź na rosnące oczekiwania mieszkańców Rumi względem najbliższego otoczenia, którzy często powtarzają: „więcej zieleni, mniej betonu” – informuje urząd miasta w komunikacie.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia było odbywające się 4 listopada spotkanie, podczas którego przedstawiciele zaangażowanych podmiotów własnoręcznie zasadzili 12 lip drobnolistnych.  

Akcję Zieleń na mur-beton w Rumi wsparli: InPost, Inpro, OPEC Gdynia, Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego SALUBRE, Clima Gold, ATLAS Poland, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Mieczysław Labuda, PEWIK Gdynia, Tygrys NET i Pomorskie Domy.

– Bardzo chciałbym państwu podziękować, ponieważ dzięki wam nasze miasto zmienia się na lepsze: bardziej ekologiczne i bardziej przyjazne. Państwa udział w tej akcji świadczy o tym, że ekologia, zieleń i to, aby w naszym mieście było możliwie najprzyjemniej, jest dla was bardzo ważne – powiedział Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi. – Między innymi dzięki tym drzewom to miejsce niedługo zmieni się w piękną, zagospodarowaną zieloną przestrzeń, stanie się po prostu piękniejsze i lepsze, a to jest dopiero pierwsza edycja naszej akcji. Będą kolejne, więc zapraszam do zaangażowania się. Raz jeszcze dziękuję – dodał.

Dzięki pierwszej edycji akcji „Zieleń na mur-beton” oraz zaangażowaniu miejskich funduszy, do końca listopada na terenie Rumi łącznie przybędzie blisko 100 drzew. 71 z nich sfinansowali przedsiębiorcy. Drzewa zostaną zasadzone m.in. przy ul. Gdańskiej, Bukowej, Pomorskiej, Dębogórskiej czy Łokietka. Będą to lipy, ambrowce, wiśnie piłkowane oraz katalpy – są to gatunki mające duże szanse na przetrwanie w miejskich warunkach.

(wpis opracowałem na podstawie komunikatu prasowego i materiałów Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *