„Tumielewicz. Grafika” w Stacji Kultura

„Tumielewicz. Grafika” w Stacji Kultura
Reklama
Reklama

Stacja Kultura w Rumi zaprasza na wernisaż wystawy grafik profesora Czesława Tumielewicza.

Wystawa wpisuje się w cykl wystaw celebrujących osiemdziesiątą rocznicę urodzin tego znanego, trójmiejskiego artysty. Pozostałe wystawy dostępne są w Gdańsku w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Galerii Glaza.

Reklama
Reklama

Czesław Tumielewicz to niezwykle twórczy, nietuzinkowy artysta malarz i grafik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował architekturę, malarstwo i grafikę. Posiada ogromny dorobek artystyczny. Uczestniczył w ponad 350 wystawach w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. I nagroda na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Sztuki w Sopocie w 1974; I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Spychalskiego w Poznaniu w 1977; wielokrotny uczestnik w Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie). Zaczynał od happeningu, sztuki konceptualnej, miał okres geometrycznej abstrakcji, a obecnie uprawia swego rodzaju „magiczny realizm”.

Sztukę umiłował nade wszystko. Zwykł mawiać, że gdy tworzy czuje się spełniony.  Zawsze ma przy sobie pastele lub sztalugę albo przynajmniej szkicownik i ołówek. Każdego lata od niepamiętnych czasów, Tumiel – tak nazywają go przyjaciele, znajomi, studenci – maluje swoje obrazy w plenerze.  Zamalowuje płótno za płótnem przelewając na nie otaczający go świat, swoje artystyczne spojrzenie na góry, morze, na architekturę i ludzi.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada (w czwartek) o godz. 18:30 w Stacji Kultura w Rumi (ul. Starowiejska). Wystawa będzie czynna do 14 grudnia 2022 r. Wstęp wolny.

Co jeszcze dzieje się w Rumi?

Gdzie w Rumi (i bliskiej okolicy) warto spędzać wolny czas? Jakie są najważniejsze wydarzenia kulturalne i rozrywkowe w Rumi? Dowiesz się w kategorii: Impreza, wydarzenia i kultura (kliknij, aby przejść).

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *