Rumia Invest Park. Tereny inwestycyjne w Rumi

Przebudowa ulicy Kazimierskiej, rumia, inwestycje, tereny inwestycyjne, deweloper, przedsiębiorcy, firma, biznes, wydarzenia
Reklama
Reklama

Tereny przemysłowe w Rumi zlokalizowane są przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.

Reklama
Reklama

Spółka Rumia Invest Park

Pierwsze działania w tym kierunku utworzenia terenów inwestycyjnych w Rumi zostały podjęte w 2017 roku. To właśnie wtedy Rada Miejska Rumi zdecydowała o powołaniu Rumia Invest Park. Spółka, będąca w stu procentach własnością gminy, od samego początku przygotowywała się do realizacji inwestycji, które są kluczowe dla rozwoju miejskich oraz prywatnych terenów przemysłowych zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.

14 milionów złotych na przebudowę ulicy Kazimierskiej w Rumi

O planowanej inwestycji zrobiło się głośno na początku 2019 roku. Podczas sesji Rady Miejskiej Rumi (31 stycznia), radni przegłosowali dwie niezwykle ważne uchwały, dotyczące przeniesienie własności gruntów należących do miasta o wartości blisko 2 milionów złotych do Spółki Rumia Invest Park oraz zasilenia budżetu spółki kwotą 14 milionów złotych.

Jak zapewniało miasto, realizacja przedsięwzięcia jest kluczowa dla rozwoju terenów przemysłowych zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Projekt, realizowany przez spółkę Rumia Invest Park, ma docelowo przyciągnąć do miasta więcej inwestorów, a co za tym idzie: kolejne miejsca pracy i nowe regularne wpływy z podatków do budżetu miasta. W ramach inwestycji przewidziane są ciągi pieszo-rowerowe, przystanek autobusowy, a nowy odcinek ulicy Kazimierskiej ma mieć zapewnione takie parametry, aby mógł tamtędy przejeżdżać ciężki transport.

Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park: Rozmowy z inwestorami oraz przygotowywane umowy przedwstępne warunkują zainwestowanie od wybudowania drogi. Jest to naturalne, że inwestor kupując działkę i wprowadzając się na dany teren, chce mieć zapewnioną niezbędną do funkcjonowania infrastrukturę. (wypowiedź z lutego 2019 roku).

W lutym 2019 roku został ogłoszony przetarg na budowę układu drogowego na terenach inwestycyjnych w północnej części Rumi. Roboty zaplanowano na odcinku od ul. Kazimierskiej do ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku.

6,5-miliona złotych dofinansowania na rozbudowę terenów inwestycyjnych

W lutym 2020 roku Miejska spółka Rumia Invest Park zdobyła prawie 6,5 miliona złotych na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych pod działalność przemysłowo-usługową.

Zgodnie z planem, w ramach inwestycji realizowanej w północnej części Rumi, niedaleko gdyńskiego portu, powstanie m.in. plac składowy o powierzchni około 2 000 m2, hala magazynowo-produkcyjna o powierzchni około 4 000 m2, plac manewrowo-postojowy dla samochodów ciężarowych o powierzchni około 11 000 m2, a także droga wewnętrzna, uzbrojenie terenu, ogrodzenie, oświetlenie oraz infrastruktura doprowadzająca media. Jak tłumaczą urzędnicy, wszystko po to, by przyciągnąć do Rumi kolejnych inwestorów.

Konkurs na dofinansowanie został przeprowadzony pod szyldem Invest in Pomerania, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a jego celem jest wsparcie podmiotów o największym potencjale inwestycyjnym.

(fot. Urząd Miasta Rumi)

Planowana inwestycja ma się zakończyć najpóźniej 30 czerwca 2022 roku. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 22 mln zł, z czego prawie 6,5 mln zł (35%) będzie stanowić zdobyte w konkursie dofinansowanie.

Otwarcie wyremontowanej ul. Kazimierskiej w Rumi

Ulica Kazimierska w Rumi, po wyremontowaniu, została oddana do użytku 23 września 2020 roku.

Ulica Kazimierska w Rumi – oficjalnie otwarta! (fot. Urząd Miasta Rumi)
Ulica Kazimierska w Rumi – oficjalnie otwarta! (fot. Urząd Miasta Rumi)

Michał Pasieczny, burmistrz Rumi: Nasza strefa przemysłowa, która ma przyciągnąć wielu inwestorów, już rozpoczęła swoje działania. Ogromne podziękowania kieruję do firm współpracujących oraz przedsiębiorstw, które zaufały nam jako pierwsze, czyli Corleonis i Clima Gold. Kolejne firmy mają podpisane umowy przedwstępne. Prawdopodobnie w przeciągu 3 lat możemy dojść do 2-3 tysięcy dodatkowych miejsc pracy, co z naszego punktu widzenia jest gigantycznym wzrostem. Niedługo będzie tu dojeżdżać komunikacja miejska, zdobyliśmy także 6-milionowe dofinansowanie na kolejny projekt, aby te tereny się rozrastały i kwitła przedsiębiorczość. Mieszkańcy na pewno będą bardzo zadowoleni, bo to właśnie dzięki właścicielom firm samorządy mają wyższe dochody i to jest ogromny skarb dla nas wszystkich. Jestem dumny, że to, co kiedyś wydawało się tylko marzeniem, nabrało realnych kształtów.

Nowa hala magazynowo-warsztatowa

W styczniu 2021 roku ukazała się informacja o tym, że na terenie Invest Parku w Rumi powstanie nowa hala magazynowo – warsztatowa. Właścicielem jest firma Atlas Poland, prowadząca w Rumi swoją siedzibę przy ul. Towarowej. Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą, wynajmem i serwisowaniem maszyn wykorzystywanych w budownictwie od momentu doboru maszyn aż po przejęcie całkowitej odpowiedzialności za ich obsługę techniczną.

Nowe przedsięwzięcie zakłada przygotowanie terenu inwestycyjnego o powierzchni 1,26 ha, budowę hali magazynowo – warsztatowej wraz z częścią socjalną o powierzchni zabudowy ok. 1450 m2 oraz zagospodarowanie terenu tak zwaną małą architekturą i zielenią. Docelowo w wyniku zrealizowanej inwestycji zatrudnionych zostanie dodatkowych 11 pracowników.

Kolejne dofinansowanie – tym razem na 3,4 mln złotych

W listopadzie 2021 roku spółka Rumia Invest Park pozyskała blisko 3,4 mln zł unijnego dofinansowania na dalsze prace związane z przygotowaniem terenów inwestycyjnych w Rumi. Zmiany zajdą na ponad 8 ha terenów usytuowanych w pobliżu ul. Kazimierskiej i Krzemowej. W ramach inwestycji miejska spółka dokona rozbiórki istniejących budynków, wykona roboty ziemne, zbuduje drogę dojazdową i chodnik, a także doprowadzi media oraz infrastrukturę techniczną. Wszystkie prace zostaną zrealizowane do końca 2023 roku.

W grudniu 2021 roku przedstawiciele spółki Rumia Invest Park oraz konsorcjum firm Kruszywo sp. z o.o. i grupy Kruszywo sp. z o.o. podpisali umowę, której przedmiotem jest budowa hali magazynowej, placu składowego oraz drogi.

Rozpoczęła się budowa hali magazynowo-produkcyjnej

Pod koniec 2022 roku miejska spółka Rumia Invest Park uzyskała pozwolenie na budowę hali magazynowo-produkcyjnej. Warte ponad 20 milionów zadanie jest realizowane z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, które chcą szerzej zaistnieć na lokalnym rynku. Obecnie prowadzone są przygotowawcze roboty ziemne. Pierwszy etap kompleksowego zagospodarowania terenu powinien się zakończyć w IV kwartale bieżącego roku.

Budowa hali z lotu ptaka, fot. Corleonis SA

W ramach tej współfinansowanej ze środków unijnych inwestycji powstanie przeznaczona pod wynajem modułowa hala o powierzchni około 3600 metrów kwadratowych. Teren zostanie również skomunikowany drogą wewnętrzną wyposażoną w niezbędną infrastrukturę kanalizacyjną, wodę, gaz, energię elektryczną i teletechnikę.

Hala powstaje we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych w Rumi. Obiekt ma stworzyć atrakcyjne warunki rozwoju dla małych, rodzinnych firm, w tym rzemieślników, aby mogli rozwijać swoje działalności i tworzyć kolejne miejsca pracy.

Na realizację projektu spółka Rumia Invest Park pozyskała prawie 6,5 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Strefa przemysłowa zostanie w pełni skomunikowana

Pod koniec stycznia 2023 r. spółka Rumia Invest Park podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie drugiej części wewnętrznego układu drogowego oraz przepompowni ścieków w rejonie ul. Kazimierskiej. Celem wartej 7,8 mln zł inwestycji jest dalszy rozwój strefy przemysłowej.

Prace będzie prowadzić firma Kruszywo z Lini. Droga ma stworzyć spójny ciąg komunikacyjny z ul. Krzemową i zapewnić dojazd do nieruchomości inwestorom zlokalizowanym w południowej części strefy. Oznacza to, że w przyszłym roku wszyscy przedsiębiorcy współtworzący rumską strefę przemysłową uzyskają pełną infrastrukturę dojazdową wraz z sieciami.

Na kontynuację przygotowań miejskich terenów inwestycyjnych pod działalność przemysłowo-usługową spółka Rumia Invest Park pozyskała blisko 3,4 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *