Dla mieszkańcaInwestycje

14 milionów złotych na przebudowę ulicy Kazimierskiej w Rumi

14 milionów złotych na przebudowę ulicy Kazimierskiej w Rumi
Reklama Reklama

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Rumi (31 stycznia) radni przegłosowali dwie niezwykle ważne uchwały, dotyczące przeniesienie własności gruntów należących do miasta o wartości blisko 2 milionów złotych do Spółki Rumia Invest Park oraz zasilenia budżetu spółki kwotą 14 milionów złotych. Wszystko po to, aby mogła ruszyć budowa połączenia ulicy Kazimierskiej z ulicą Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.


Trwają negocjacje z inwestorami

Jak zapewnia miasto, realizacja przedsięwzięcia jest kluczowa dla rozwoju terenów przemysłowych zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Projekt, realizowany przez spółkę Rumia Invest Park, ma docelowo przyciągnąć do miasta więcej inwestorów, a co za tym idzie: kolejne miejsca pracy i nowe regularne wpływy z podatków do budżetu miasta. W ramach inwestycji przewidziane są ciągi pieszo-rowerowe, przystanek autobusowy, a nowy odcinek ulicy Kazimierskiej ma mieć zapewnione takie parametry, aby mógł tamtędy przejeżdżać ciężki transport.

Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park:

– Rozmowy z inwestorami oraz przygotowywane umowy przedwstępne warunkują zainwestowanie od wybudowania drogi. Jest to naturalne, że inwestor kupując działkę i wprowadzając się na dany teren, chce mieć zapewnioną niezbędną do funkcjonowania infrastrukturę.
(fot. Google Maps)

Spółka do realizacji inwestycji przygotowywała się od dłuższego czasu. Od miesięcy trwają rozmowy z inwestorami, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w Rumi. Obecnie opracowywane są umowy przedwstępne, a w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg. Część przedsiębiorców nie może dłużej czekać.

Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park:

Obawiamy się, że jeśli droga nie zostanie wybudowana i będziemy dalej zwlekać, to po prostu stracimy inwestorów, z którymi prowadzimy już długie negocjacje. Natomiast, jeśli ich zapewnimy, że droga powstanie, to oni już w przyszłym roku będą w stanie zakupić działki i zainwestować, co zagwarantują nam umową przedwstępną.


Gmina liczy na nowe wpływy do budżetu

Budowa ul. Kazimierskiej wraz z niezbędną infrastrukturą oraz włączenie jej w ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego na wysokości ogrodów działkowych stanowi jedno z priorytetowych działań gminy. Obszar ten to największe, określony w planach zagospodarowania przestrzennego, tereny przemysłowo-usługowe w Rumi.

Michał Pasieczny, burmistrz Rumi:

Docelowo stworzone zostaną tam setki nowych miejsc pracy, już teraz powstają przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją klimatyzacji oraz usługami związanymi z wynajmem i sprzedażą żurawi wieżowych. Gmina będzie miała regularne nowe wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. Będą to setki tysięcy złotych, a z czasem miliony, które corocznie wpływać będą na konto urzędu. Środki te będziemy wydatkować na kolejne działania inwestycyjne oraz społeczne, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców

Interpelacja w sprawie spółki Rumia Invest Park

Na decyzję radnych o przeniesieniu środków i gruntów zareagowała opozycja w postaci Mateusza Sochy, reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość. W złożonej przez siebie interpelacji porusza on kwestię działalności i finansowania spółki Rumia Invest Park. Jak tłumaczy, mieszkańcy Rumi zasługują na pełne informacje o swoich pieniądzach i na możliwość regularnej kontroli majątku wspólnego.

źródło: Urząd Miasta Rumi / mat. własne

Reklama Reklama
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *