800. urodziny Rumi. Koncerty, zlot food trucków, pokaz laserów i świateł

800. urodziny Rumi. Koncerty, zlot food trucków, pokaz laserów i świateł
(zdjęcie archiwalne, fot. Paweł Jałoszewski)
Reklama
Reklama

Wiemy, jak Rumia będzie obchodzić swoje 800. urodziny! Przed nami m.in. koncerty, zlot food trucków oraz pokaz laserów i świateł. Wstęp wolny!

W 2024 roku Rumia świętuje swoje 800-lecie! Nazwa miejscowości po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie wydanym przez księcia Świętopełka II w 1224 roku.

Reklama
Reklama

Urząd Miasta opublikował pełny plan na świętowanie osiemsetnych urodzin Rumi. Wydarzenia odbędą się od 20 do 24 czerwca 2024 r. (czwartek – niedziela).

20 czerwca 2024 (czwartek)

Pierwsze wydarzenie z cyklu letnich obchodów 800-lecia Rumi odbędzie się 20 czerwca na hali MOSiR-u. Jest to impreza przeznaczona wyłącznie dla zaproszonych gości.

W programie: uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na hejnał oraz jego premierowe odtworzenie przez trębacza; premierowy pokaz krótkometrażowego filmu o historii miasta wraz z prelekcją Dariusza Rybackiego, społecznego pełnomocnika burmistrza Rumi ds. historii miasta; wręczenie nagród burmistrza za zasługi dla miasta, nadanych właśnie z okazji 800-lecia miejscowości; część artystyczna w wykonaniu lokalnych muzyków. 

21 czerwca 2024 (piątek)

Dzień później, 21 czerwca, o godzinie 12:00 w parku Starowiejskim nastąpi odsłonięcie licznika lat oraz prezentacja hejnału uczestnikom uroczystości.

Następnie organizatorzy obchodów zaproszą mieszkańców na ul. Żwirki i Wigury (od strony skwerku Armii Krajowej), gdzie o godzinie 12:45 odsłonięte zostaną rzeźby samolotów inspirowane maszynami, które stacjonowały kilkadziesiąt lat temu na rumskim lotnisku.

Z kolei o godzinie 15:00 przy ul. Gdańskiej odsłonięty zostanie mural nawiązujący do historii Rumi-Janowa.

22 czerwca 2024 (sobota). „Osiemsetka Rumi”. Co będzie się działo?

„Osiemsetka Rumi” odbędzie się przy boisku wielofunkcyjnym na ul. Bukowej. 22 czerwca 2024 roku zaplanowano zlot food trucków, koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej i Haliny Mlynkovej a także pokaz laserów i świateł, podczas którego poznamy historię Rumi.

Po raz ostatni pokaz laserów w Rumi mogliśmy podziwiać w 2019 roku, w ramach imprezy „Lipiec w Rumi”.

Harmonogram wydarzenia „Osiemsetka Rumi” wygląda następująco:

Od godziny 16:00 na kompleksie boisk przy ul. Bukowej wystartuje zlot food trucków – czyli restauracji na kółkach serwujących przeróżne dania.

O godzinie 20:45 z dużej wysokości zostanie wykonana pamiątkowa „megafota”, na której każdy będzie mógł rozpoznać swój wizerunek, a chwilę później rozpocznie się koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. Gwiazdą koncertu będzie Halina Mlynkova.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie zaplanowany na godzinę 22:45 pokaz laserów połączony z efektami specjalnymi oraz animacją prezentującą historię Rumi.

23 czerwca 2024 (niedziela)

Letnie obchody 800-lecia zakończą się 23 czerwca.

Najpierw o godzinie 12:00 na ul. Starowiejskiej rozpocznie się przemarsz wieloepokowego orszaku z udziałem rycerzy, pilotów, dawnych kuracjuszy, pojazdów i koni.

Następnie przy ul. Chełmińskiej będzie można uczestniczyć w pikniku historycznym. Na placu przy obelisku w godzinach 13:00-17:00 czekać będzie wioska rycerska oferująca bezpłatne pokazy, animacje, warsztaty i spotkania z rekonstruktorami.

O godzinie 19:00 odbędzie się uroczysty Koncert z okazji 800 urodzin Rumi w wykonaniu Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego, solistów, połączonych Chórów Miasta Rumi oraz zespołu tańca SPIN MOSiR. Miejsce: hala MOSiR, ul. Mickiewicza 49. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w recepcji MOSiR-u.

Co jeszcze dzieje się w Rumi?

Chcesz wiedzieć pierwszy o koncertach i ciekawych wydarzeniach w Rumi? Sprawdź kalendarz imprez!

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin!

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *