90 lat harcerstwa w Rumi

90 lat harcerstwa w Rumi
Reklama
Reklama

W niedzielę 2 października w hali MOSiR w Rumi odbył się finał obchodów 90-lecia harcerstwa w naszym mieście. Harcerze i instruktorzy z hufca ZHP Rumia świętowali swoje urodziny zapraszając harcerzy, rodziców, byłych instruktorów oraz wszystkich przyjaciół harcerstwa.

(autorem relacji jest Sambor Sadowski, instruktor hufca ZHP Rumia)

Reklama
Reklama

Od godz. 15:00 można było podziwiać wystawę pamiątkowych kronik, zdjęć i publikacji. Stanowiska przygotowały wszystkie jednostki hufca. Można było sprawdzić swoje umiejętności układając puzzle czy grając w harcerskie memory, zaparzyć leśną herbatkę, zakręcić kołem czy sprawdzić swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

Dawkę nostalgii i pozytywnych emocji zapewnił koncert zespołu Siebie Warci, przez którego skład przez lata przewinęły się całe pokolenia rumskich i redzkich harcerzy. Po koncercie zespołu przyszedł czas na przedstawienie obecnej komendy hufca i podziękowania dla władz miast, dyrektorów szkół oraz sponsorów hufca. Wręczone zostały także medale dla instruktorów za zasługi dla harcerstwa w Rumi.

Podczas urodzin nie mogło również zabraknąć tortu. Ostatnią częścią wydarzenia był kominek. Wszyscy zebrani utworzyli krąg kominkowy, w którym opowiadali jak trafili do harcerstwa. Zostało odśpiewanych kilka starych piosenek harcerskich i tym miłym, harcerskim akcentem, w kręgu przyjaźni, zakończyły się obchody 90-lecia Hufca ZHP Rumia.

Hufiec ZHP Rumia

Historia ruchu harcerskiego w Rumi rozpoczęła się w 1932 roku. Od 90 lat kolejne pokolenia instruktorek i instruktorów z Rumi i Redy zrzeszeni w Hufcu ZHP Rumia, czynnie uczestniczą w wychowywaniu dzieci i młodzieży z naszych miast, wspierając je we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

Hufiec ZHP Rumia zrzesza drużyny harcerskie i gromady zuchowe działające w Rumi i Redzie, jest częścią ogólnopolskiego stowarzyszenia należącego do światowego ruchu skautowego. Jest organizacją otwartą i apolityczną. Jest ruchem społecznym kształtującym postawy i charaktery.

Wspieramy wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. Wartości te, zapisane w Obietnicy i Prawie Zucha oraz Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim, odnajdujemy w tworzonej przez dziesiątki lat kulturze organizacji. Tworzą one kodeks postępowania i kształtują styl życia członków ruchu harcerskiego, przy czym każdemu   z nich pozwalają kreować osobistą drogę ich realizacji w budowanych indywidualnie próbach na kolejne – harcerskie i instruktorskie – stopnie.

To często dzięki harcerstwu wielu w dorosłym życiu osiągnęło sukcesy na gruncie społecznym, zawodowym i osobistym. Nigdy nie jest za późno na przygodę z harcerstwem.

W tym roku obchodzimy jubileusz 90 lecia. Dołącz do nas, a może rozbudzisz w sobie pasję na całe życie.

(autorem relacji jest Sambor Sadowski, instruktor hufca ZHP Rumia)

Reklama
Reklama
Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *