Reklama Reklama

Mieszkaniec Rumi opłynie Manhattan, by wesprzeć ciężko chore dzieci i ich rodziny

Piotr Biankowski – sportowiec i pływak ekstremalny, człowiek o otwartym sercu, ambasador Fundacji Ronalda McDonalda – jest gotowy do kolejnej próby. Mieszkaniec Rumi przepłynie wyczerpujący dystans 48,5 km pod dwudziestoma nowojorskimi mostami, by wspomóc budowę trzeciego Domu Ronalda McDonalda w Polsce. Zmierzy się z silnymi prądami rzecznymi, zimną wodą i ogromnym zmęczeniem.

Reklama Reklama

(informacja prasowa organizatora)

Piotr Biankowski wyruszył w daleką podróż do Nowego Yorku, gdzie podejmie kolejne wyzwanie w swojej sportowej karierze. Będzie to maraton pływacki „20 mostów” wokół wyspy Manhattan, który zaliczany jest do najbardziej prestiżowej w świecie pływania długodystansowego tzw. Potrójnej Korony Pływania (wraz z przepłynięciem kanału La Manche oraz kanału Catalina).

Piotr Biankowski, pływak ekstremalny i ambasador Fundacji Ronalda McDonalda (mat. prasowe)

Do tej pory tylko dwóch Polaków z sukcesem ukończyło pływacki maraton wokół Manhattanu. Wkrótce, 11 października, rumianin podejmie się tego wyzwania, uruchamiając jednocześnie zbiórkę pieniędzy na zakup drzwi wejściowych do nowego fundacyjnego projektu, jedynego w swoim rodzaju „domu poza domem” dla rodzin ciężko chorych, hospitalizowanych dzieci.

Nowojorski maraton to dystans aż 48,5 km obejmujący przepłynięcie kolejno trzech głównych rzek – East River z mostem Brooklińskim na granicy dzielnic Brooklyn i Queens, rzeki Harlem pomiędzy Manhattanem a Bronxem oraz potężnej rzeki Hudson z widokiem na most Waszyngtona oddzielającej Manhattan od stanu New Jersey.

Będzie to kolejny w karierze Piotra Biankowskiego ekstremalny wyczyn pływacki. Niedawno jako pierwszy Polak przepłynął legendarne jezioro Loch Ness w Szkocji. Przepłynięcie akwenu liczącego 37 km zajęło mu nieco ponad 12 godzin. Rok wcześniej, po 15 godzinach walki z żywiołem i przebyciu aż 60 km, przepłynął w ekstremalnie trudnych warunkach kanał La Manche.

– Most to skrócenie dystansu, drogi niezbędnej do pokonania. Most tradycyjnie łączy, a nie dzieli. Dzięki niemu powstają nowe możliwości, nawiązuje się współpraca. Most jest stabilny, pomocny, potrafi wiele udźwignąć, pomagając wszystkim. Taka jest właśnie działająca w Polsce od 20 lat Fundacja Ronalda McDonalda. Jestem dumny, że mogę być jej ambasadorem – mówi Piotr Biankowski. – To organizacja charytatywna, pożytku publicznego. Dumą napawa mnie fakt, że moja próba opłynięcia Manhattanu zapoczątkuje proces zbierania funduszy na budowę kolejnego, trzeciego Domu Ronalda McDonalda w Polsce. Miejsca, gdzie rodzice i najbliżsi ciężko chorych dzieci leczonych w warunkach szpitalnych znajdują pomoc oraz bezpłatną gościnę w godnych, komfortowych warunkach – dodaje.

Reklama Reklama

Piotr Biankowski to były rugbista Arki Gdynia, obecnie triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych. Ma na swoim koncie m.in. pokonanie Lodowej Mili (w temperaturze wody 1,2 ℃), jest kilkukrotnym medalistą mistrzostw świata w tej dyscyplinie. Piotr to mistrz w lodowym pływaniu przełamujący bariery zimna, wytrzymałości, szybkości. Organizuje coroczne międzynarodowe zawody Gdynia Winter Swimming Cup, w których startuje światowa czołówka zawodników specjalizujących się w zimowym pływaniu ekstremalnym.

– Moją pasją jest pływanie w ekstremalnie zimnej wodzie, kocham to robić, ale moją największą motywacją jest pomaganie dzieciom. Jestem szczęśliwy, że połączyłem swoją pasję z dawaniem dobra, wspieraniem znakomitych programów pomocowych realizowanych zgodnie z fundacyjną misją „Aby rodzina mogła być zawsze razem” – podkreśla rumianin.

Swoje wyzwanie Piotr Biankowski podejmie we wtorek 11 października. Zadedykował je Fundacji Ronalda McDonalda obchodzącej w tym roku dwudziestolecie działalności. Pływak chce zebrać środki na wsparcie budowy nowego Domu Ronalda McDonalda, jaki powstanie przy największym w Polsce szpitalu pediatrycznym, czyli Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie”.

– Dramat wojny w Ukrainie zmienił radykalnie nasze założenia i dzień codzienny programów realizowanych przez Fundację – przyznaje Katarzyna Rodziewicz, prezes zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. – Tysiące ofiar wojny, olbrzymie rzesze uchodźców powodują rosnące w dynamiczny sposób zapotrzebowanie na takie programy, jak fundacyjne domy. Miejsca, gdzie najbliżsi hospitalizowanych dzieci znajdują wsparcie i pomoc w zakresie zapewnienia podstawowych potrzeb bytowych. Aktualnie pomagamy dużej liczbie rodzin ukraińskich, a wiemy, że dramatyczne zniszczenia ukraińskiego systemu opieki medycznej powodują, że te statystyki będą tylko rosły. Będzie to szczególnie widoczne w przypadku Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, placówki pełniącej w Polsce kluczową rolę w publicznym systemie opieki zdrowotnej. Tu są już leczone setki ciężko chorych dzieci z Ukrainy, a jeszcze większa liczba małych pacjentów z obszarów dotkniętych tragedią wojny korzysta z pomocy specjalistów szpitala jako centrum referencyjnego międzynarodowej sieci pomocowej wiodących szpitali pediatrycznych. Dlatego taka jest nasza decyzja o lokalizacji kolejnego fundacyjnego domu – wyjaśnia.

W Domu Ronalda McDonalda zatrzymują się rodzice najciężej chorych dzieci, leczonych na oddziałach onkologicznym, hematologicznym i kardiochirurgicznym szpitala, pochodzący z najodleglejszych miejsc. To także rodziny tych dzieci, które w szpitalu muszą zostać najdłużej. Pod dachem fundacyjnego domu w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala mogą mieszkać całe rodziny, aby zaoszczędzić dziecku dodatkowego stresu związanego z długą rozłąką z najbliższymi. Dla rodziców możliwość bezpłatnego mieszkania w komfortowych warunkach blisko dziecka daje poczucie bezpieczeństwa i bezcenne wsparcie w tym trudnym okresie.

Pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda z dwudziestoma gościnnymi apartamentami oraz rozbudowaną częścią wspólną został otwarty w październiku 2015 roku w Krakowie przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Drugi działa od czerwca 2021 roku przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy dotychczasowy pobyt jednej rodziny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Niezwykła atmosfera tych miejsc tworzona przez zespół fundacji i rzesze wolontariuszy sprawia, że po kilku dniach pobytu każdy czuje się domownikiem.

Reklama Reklama

Każdy może wesprzeć tę akcję, wpłacając darowiznę poprzez portal Zrzutka.

Darowizny można wpłacać również przelewem bankowym na konto:

USD BIC (SWIFT): INGBPLW
IBAN: PL 35 1050 0086 1000 0022 7364 4266

PLN BIC (SWIFT): INGBPLW
IBAN: PL 46 1050 0086 1000 0022 7364 4068

Rumska Aleja Gwiazd. Historie i sukcesy mieszkańców Rumi

Wyjątkowe historie i sukcesy mieszkańców z mojego regionu to coś, co lubię najbardziej. Trochę już ich opisałem- na tyle dużo, żeby stworzyć osobną kategorię na blogu. Nazwałem ją (nieco z przymrużeniem oka): “Rumska Aleja Gwiazd”. Lista cały czas się powiększa, a wpisów przybywa (kliknij, aby przejść).

Reklama Reklama

Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *