BlogHistoria RumiHistorie i sukcesy mieszkańców RumiWiadomości

„aes” odznaczony medalem „Za zasługi dla miasta Rumi”

„aes” odznaczony medalem „Za zasługi dla miasta Rumi”
Reklama Reklama

Jak już wiecie z fanpage’u, 7 października 2018 r., podczas niedzielnej, nadzwyczajna sesji rady miasta Śp. Andrzej Sadłowski (w swoich pracach często podpisujący się jako “aes”) został pośmiertnie odznaczony medalem „Za zasługi dla miasta Rumi”.

Uważam, że w pełni na to zasługuje. Dzięki tytanicznej pracy Pana Andrzeja i setkom godzinom spędzonym na wertowaniu akt i starych dokumentów, światło dzienne ujrzało wiele wcześniej nieznanych faktów na temat naszego miasta. Pan Andrzej rysował grafiki. Dokumentował znikające elementy architektury i krajobrazu. Pisał i publikował w lokalnej prasie (serie “Dzieje Rumi” czy “Rumia w starej fotografii”). Historyk-amator jest m.in. współautorem kalendarium przy zabytkowym cmentarzu w Starej Rumi, które tak często mijamy podczas spacerów. To także jemu przypisuje się odnalezienie w aktach nazwy popularnego symbolu naszego miasta, “Dworku pod lipami”. 

Niestety, w grudniu 2013 roku Pan Andrzej Sadłowski zmarł po ciężkiej chorobie, w wieku 65 lat. Pozostawił jednak po sobie trwały ślad, który przysłuży się dziesiątkom tysięcy mieszkańców Rumi. Krótko mówiąc: nie znałem Pana Andrzeja osobiście, ale to człowiek, który po części dał mi inspirację do stworzenia fanpage’u Tymczasem w Rumi.

Część jego prac na temat naszej miejscowości można podziwiać na stronie:

http://www.rumia.edu.pl/dr/

Serdecznie polecam ją odwiedzić.

Reklama Reklama

 

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

53 − 43 =