Będzie nowy park w Rumi!

wizualizacja nowego parku w Rumi
Reklama
Reklama

Jak poinformował Urząd Miasta Rumi, niezagospodarowana część działki pomiędzy ulicami Malinowej i Świętopełka, w sąsiedztwie placu zabaw, wkrótce przejdzie metamorfozę.

W ramach inwestycji wartej blisko 750 tysięcy złotych powstanie „niewielki park miejski o edukacyjnym charakterze„. Prace mają się zakończyć najpóźniej w grudniu 2023 roku.

Reklama
Reklama

Co powstanie przy ul. Malinowej i Świętopełka w Rumi?

Powierzchnia przeznaczona pod inwestycję wynosi przeszło 2500 metrów kwadratowych. Najpierw teren zostanie oczyszczony z gruzu i odpadów, odchwaszczony i wyrównany. Następnie pojawi się drenaż i system automatycznego nawodnienia. Wykonana zostanie także 400-metrowa ścieżka spacerowa z przepuszczalnego kruszywa mineralnego.

Mapka z zaznaczonym miejscem, gdzie powstanie nowy park w Rumi
Miejsce, gdzie powstanie nowy park w Rumi
Miejsce, w którym powstanie nowy park. (fot. UM Rumia)

Dużym elementem inwestycji będą trawniki i nasadzenia, łącznie przybędzie ponad 2000 roślin – w tym około:

  • 100 drzew liściastych (m.in. platany, jabłonie, głogi, buki, wiśnie i brzozy),
  • przeszło 200 krzewów iglastych (m.in. jałowce i sosny),
  • ponad 500 krzewów liściastych (m.in. róże i bukszpany, krzewuszki, hortensje, jaśminowce)
  • oraz powyżej 1200 bylin i traw (m.in. miskanty, tulipany, bratki, hiacynty, szałwie, czosnki olbrzymie).

W ramach inwestycji wykonane zostanie ogrodzenie z furtką, pojawią się także lampy oświetleniowe. Nie zabraknie również elementów małej architektury: stołów z siedziskami, ławek, stojaków na rowery, koszy do segregacji odpadów i dystrybutorów woreczków na psie odchody.

Wykonawca zamontuje też stoły i tablice dydaktyczne umożliwiające wzięcie udziału w grze terenowej – jest to rozwiązanie znane mieszkańcom z ogródka edukacyjnego, który powstał w maju tego roku przy ulicy Katowickiej.

Nowy park w Rumi - wizualizacja
Nowy park w Rumi - wizualizacja
Tak może wyglądać nowy park w Rumi. Zaprezentowano wizualizacje. (fot. UM Rumia)

– Co roku chcielibyśmy oddawać do użytkowania mieszkańców co najmniej jedną taką ekologiczną inwestycję. Chcemy, aby zielonych miejsc przybywało w różnych częściach miasta, żeby w każdej dzielnicy dostępna była przestrzeń przeznaczona do odpoczynku i rekreacji – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji. – Z miejskich parków i ogródków korzystają wszystkie pokolenia, całe rodziny, a przy ulicy Malinowej będzie można dowiedzieć się więcej na temat segregacji odpadów. Głównie w tym celu montowane są tablice edukacyjne, które uczą i bawią. Im lepiej segregujemy śmieci, tym Rumia jest czystsza i piękniejsza, a tym samym więcej pieniędzy zostaje w naszych portfelach i miejskim budżecie. Jako samorząd możemy przeznaczać zaoszczędzone środki na kolejne inwestycje i działania społeczne – podsumowuje.

Co buduje się w Rumi? Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(wpis powstał na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *